Současné látkové pleny jsou již hodně promakané a ve většině případů jsou velmi podobné plenám jednorázovým. Tedy jen s tím rozdílem, že je nevyhazujete do koše, ale do pračky. Vrstvy, které přicházejí do kontaktu s pokožkou miminka jsou vyrobeny z konopí, bavlny a nebo bambusu. Tyto přírodní látky jsou velmi savé, prodyšné a často mají i BIO certifikaci. Látkové pleny jsou vhodné pro všechny rodiče, kteří chtějí dopřát svému miminku komfort a zdravotní výhody přírodního materiálu, přitom ušetřit rodinný rozpočet a redukovat množství odpadu.

Pokud máte chuť látkové pleny vyzkoušet, ale nic moc o nich zatím nevíte, mrkněte na naše články a nebo se spojte s naší látkovou poradkyní.

Typy látkových plen

Typy látkových plen

Točí se vám hlava z toho, kolik typů látkových plen jste objevili jen na internetu či bazaru? Jo, je toho celkem dost a vyznat se v nich není hlavně na začátku vůbec jednoduché. Stačí si je ale rozdělit do několika kategorií a hned je jasnější v čem se plenky od sebe odlišují.


Jak si složit výbavu z látkových plen

Jak si složit výbavu z látkových plen

Jste v látkování úplným začátečníkem a nevíte si rady s tím jaké pleny pro své miminko pořídit? Poradíme vám, na co by jste se při jejich výběru měli zaměřit a jak si složit výbavu z látkových plen jednoduše a dost přitom i ušetřit.


Výhody látkových plen

Výhody látkových plen

Nedokážete si představit jaký smysl má v současné době používání látkových plen? Přijde vám to jako návrat do doby před 100 lety?

Zdraví, udržitelnost, ekologie a dostupnost pro všechny, to jsou hlavní výhody látkových plen. Pro každého ale může být ten hlavní důvod k jejich používání něco jiného. Pojďme se podívat podrobněji na to, jaké výhody nabízí.


Jaké látkové pleny můžete sušit v sušičce?

Jaké látkové pleny můžete sušit v sušičce?

Některé látkové pleny schnou na věšáku celou věčnost, zejména ty z přírodních materiálů. Taková kalhotková plena a nebo AIO plena z bambusu nebo bavlny může schnout až 3 dny. Hlavně v zimě to znamená mít neustále někde poblíž radiátoru bytě rozložený věšák. Pokud i v máte většinu látkových plen z přírodních materiálů zauvažujte nad sušičkou prádla. Většina plen se sice může sušit na mírný program, ale i tak to celkové schutí dost urychlí. Pojďme si ukázat, na jaký stupeň se mohou jednotlivé typy plen sušit.


Porovnání látkových plen od různých výrobců

Rádi by jste si rozšířili svoji látkovou výbavičku o nějaký nový kousek, ale nevíte jakou plenu si vybrat?

Každá z maminek má trochu jiné preference co se týká střihu, tvaru a materiálu plenky. A samozřejmě záleží i na proporcích miminka. Dlouhému a štíhlému miminku bude "slušet" jiný typ plenky než baroknímu andělíčkovi. A právě kvůli tomu jsme vytvořili tabulku, ve které porovnáváme rozměry plen od různých výrobců. Díky tomu si budete moci vybrat právě tu plenku, která je podobná vaší oblíbené.


Kdy je nejlepší začít používat látkové pleny?

Kdy je nejlepší začít používat látkové pleny?

Kdy je ten nejlepší čas pustit se do látkování? Většina maminek začne řešit látkování ihned po příchodu z porodnice. Plenkovou výbavičku už mají předpřipravenou a na jejich použití se vyslověně těší. Jiné maminky zase potřebují trochu času, aby se naladily na rytmus novorozeňátka a do látkových plen se vrhnout až v průběhu šestinedělí. A co tedy radíme my? Dopřejte si po porodu pár dní klidu a odpočinku. Počkejte na pohodlí svého domova a tam rozjeďte látkování na plné obrátky. Některé maminky mají z použití látkovek strach a jejich používání neustále oddalují, někdy se jim už po půl roce přebalování do jednorázu nechce přecházet na jiný systém. Proto nebojte se, nalaďte se a jděte do toho!


Vyplatí se investice do látkových plen?

Vyplatí se investice do látkových plen?

Jednorázovka stojí jen pár korun, zato látková plena se pohybuje až v rozmezí několika stovek. Vyplatí se vám investice do látkových plen? Spočítali jsme a porovnali kolik peněz utratíte za různé typy plen. Díky podrobným kalkulacím si budete moci sami udělat obrázek o tom, kolik peněz ušetříte při používání látkových plen.