Získané slevy: |
Žádné :( | Jak je získat? |
V tomto článku uvedeme několik možných variant jak si složit výbavu z látkových plen. Dozvíte se kolik zhruba potřebujete kusů plen a jak postupovat, když vám dítko roste nebo jak posílit savost plen.
Na začátek však nejdříve uvedeme seznam věcí, které jsou potřebné při přebalování bez ohledu na to, pro kterou variantu látkování se rozhodnete.
Kýbl s víkem na uskladnění plen, nejlépe s rukojetí pro snadné přenesení
Esenciální olej (levandule, tea tree), který tlumí nepříjemný odérek z kyblíku (možno kápnout pod víko nebo lepší variantou je nakapat na slipovou vložku a tu přilepit pod víko)
Žlučové mýdlo - na potření skvrn po větší nehodě
Prací prostředek, nejlépe eko + přípravek na skvrny
Separační plenky - pro nejmenší celulózové, pro větší dítka s tužší stoličkou bambusové či viskózové
Vlhčené ubrousky - rozložitelné jednorázové nebo látkové v kombinaci s mycí emulzí
Pytel na pleny (vhodné na krátkodobé uskladnění plen na výletě či návštěvě)
Impregnace na vlněné svrchní kalhotky
Balík jednorázových eko plen, jestliže se chystáte na delší dovolenou
![]() ![]() ![]() |
|
Menší počet čtvercových plen (cca 40 ks) Vám bude dostačovat do cca 4 měsíců věku mimča. Na přebalení bude stačit jedna plena, kterou můžete složit jako novorozenecký sklad nebo na draka. Dovnitř plenky je hoodně praktické vložit ještě celulozovou separační plenku, která zachytí vaječinku a dá se vyhodit buď do koše nebo do WC (je 100% rozložitelná).Plenku je dobré ještě zajistit snappi sponkou a překrýt svrchními kalhotkami z nepropustného PULU, fleesu nebo vlny.
Tuto sadu si u nás můžete koupit za zvýhodněnou cenu. V nabídce je varianta pro kluky i pro holky a obsahuje navíc další potřebné příslušenství.
Jestliže chcete i po této době pokračovat s látkováním pouze pomocí čtvercových plen, je nutné dokoupit více kusů těchto plen. Ty využijete jako vkládací pleny a zvýšíte tím savost celé plenky. I přesto ale budete zřejmě muset dítko přebalovat častěji než u jiných variant.
U starších dětí, které již mají pevné hovínko je dobrá vychytávka použití bambusových nebo celulózových separačních plen.
Jinou možností může být pořízení vkládacích či vícevrstvých plen z různých přírodních materiálů a ty opět vkládat do čtvercové pleny. Tyto pleny jsou také vhodné ke zvýšení savosti kalhotkových plen či SIO/AI2 sytémů pro větší děti.
Vícevrstvé plenky lze novorozencům dávat buď tzv. na rovno do svrchních kalhotek nebo z nich vytvořit kalhotkovou plenu.
Vkládací a vícevrstvé pleny můžete koupit zde.
![]() ![]() |
|
Kalhotkové pleny jsou pro malá miminka cca do 4 měsíců vhodná na noc (není třeba do nich vkládat žádnou plenku na zvýšení savosti). Pro hoodně malá a hubená prťata či nedonošená mimča doporučuji koupit novorozenecké kalhotkové plenky.
Mezi velmi savé kalhotkové jednovelikostní plenky patří Unuo, Lupastro, Bubugau, motýl od Joli Petit a plenka z Bioberánka - ty po dloouhou dobu můžete používat bez vkladaček. Pro velmi učůraná dítka se plenka může vycpat přes den krátkou a na noc dlouhou vkládací plenou.
Později, pro ještě větší dítka, už je třeba použít kombinaci dlouhé a krátké vkládací plenky nebo i dvou dlouhých.
![]() ![]() ![]() |
|
Práce s nimi je nejjednodušší a nejpodobnější s jednorázovými plenkami.
Pro ty nejmenší a nejhubenější miminka doporučuji koupit novorozenecké AIO - Bamboolik jsou jedny z nejmenších na trhu nebo Lillybe, které jsou již o trochu větší, ale zase vydrží do cca 8kg.
AIO plenky můžete využít po celé plenkovací období a v různých fázích vývoje dítka dovycpávat čtvercovými,vkládacími či vícevrstvými plenami. Jen na noc pro větší děti nejsou příliš vhodné - nemají takovou sací schopnost jako SIO pleny.
SIO plenky doporučuji pro malá dítka používat pouze na noc - je to pořádný balík, který ale vydrží i těm nejučůranějším. Petit Lulu patří mezi nejsavější, Bamboolik je středně savý a je vyroben z trochu nepoddajněšího a tvrdšího materiálu a Lillybe je střihově mezi nožkami nejužší a má nižší savost než předchozí.
Pro větší dítka je nutné časem dokoupit pouze vkládací plenky.
Cenově zvýhodněné sady Bamboolik můžete koupit zde.
Samozřejmě je možné různé typy plen mezi sebou kombinovat, testovat a zjišťovat co a v jakém období miminku nejvíce vyhovuje.
Já osobně jsem si pro nejmenší mimčo nejvíce oblíbila klasické čtvercové plenky, které jsem složila na novorozenecký sklad a na ně použila novorozenecké svrchní kalhotky. K tomu jsem využila i pár kusů novorozeneckých AIO.
Později (cca od 4 - 5ti měsíců) jsem si přikoupila jak kapsové, tak i kalhotkové plenky na denní nošení. Na noc jsou perfektní SIO plenky, které vydrží opravdu po celou dobu spánku mimča a nic nepropustí.
Abychom vás ještě více namotivovali, dáme vám do začátku 3% slevu na veškerý sortiment látkových plen a doplňků. V košíku stačí zadat kód: PRVNIVYBAVA a pokud vaše objednávka bez ceny přepravy překračuje 800 Kč s DPH, tato jednorázová sleva je vaše.
Nesmíme zapomenout, že když objednáte nad 4000/8000 Kč, sleva se vám změní na 4% resp. 7% (více info).
Jak se vyznat v plenách | Jak pečovat o pleny
Tento článek je chráněn autorským právem.