Jak použít a udržovat kalíšek

Používání kalíšku, po troše trpělivosti při prvních zaváděních, je pohodlné a rychlé.

Před tím něž si kalíšek dostatečně vyzkoušíte, nestříhejte prodloužené zakončení - stopku, která slouží k lepšímu uchopení při vyndávání! Po odzkoušení můžete (nemusíte) postupně stopku zkrátit na vyhovující délku nebo úplně ustřihnout.

Zavedení

Před vlastním zavedením si umyjte ruce a kalíšek přeložte do tvaru písmene C.

Jestliže je vám zavádění kalíšku nepříjemné, vyzkoušejte si další možnosti jak složit kalíšek.

Najděte si nejpohodlnější polohu. Převážně je tato poloha podřep. Přeložený kalíšek vložte do pochvy tak, aby dno kalíšku bylo cca. 1 cm od poševního vchodu. Po vložení se kalíšek rozvine a přilne k poševní stěně. Rozvinutí kalíšku zjistíte jeho mírným pootočením nebo obkroužením prstem kolem něj. Zkuste kalíšek lehce povytáhnout. Pokud to nepůjde, vznikl podtlak, zavedení bylo správné. Pokud by kalíšek šel snadno vytáhnout, pravděpodobně se nerozvinul správně a nepřiléhá dobře k poševní stěně.

Lépe se kalíšek zavádí mokrý nebo můžete ke snazšímu zavedení použít lubrikační gel, který je založen na vodní bázi. 

Je možné, že po prvních zavedeních bude kalíšek protékat, protože okraj kalíšku zcela nedolehnul k poševní stěně. Je to zcela běžné a každá žena si musí osvojit způsob zavedení, který jí vyhovuje. Proto pro kalíšnice začátečnice doporučujeme zakoupit si na začátek některou z látkových intimek či vložek, které případnou nehodu zachrání.

Vyjmutí

Vyjmutí kalíšku je snazší provádět opět v podřepu. Chytněte vyztužené dno kalíšku za vroubky nebo za prodloužený konec a opatrně vyjměte. Při vyndávání si můžete pomáhat stažením poševních svalů. Když je spodek kalíšku téměř venku, nakloňte menstruační kalíšek mírně šikmo, abyste vyndala půlku okraje. Poté vytáhněte i druhou půlku. Tímto způsobem vyjmete menstruační kalíšek hladce ven a tekutina zůstane uvnitř.Kalíšek opláchněte vodou a znova aplikujte. Pokud chcete kalíšek umýt mýdlem, používejte pouze neutrální prostředky k tomuto účelu určené.

Kdy zkrátit stopku?

Pokud zjistíte, že je menstruační kalíšek nepohodlný když sedíte, nebo při chůzi, nebo tlačí na poševní vchod, budete muset pravděpodobně odstranit kousek stopky. Žádná část stopky by neměla zůstat vně pochvy. Některé ženy odstraňují stonek úplně. Udělejte to pouze v případě, že jste si jistá, že budete bez ní schopná menstruační kalíšek vyjmout.

K odstřižení použijte čisté nůžky nebo kleštičky na nehty. Odstřihněte jen kousek a znovu zaveďte, abyste zkontrolovala, že délka je pohodlná.


Údržba kalíšku

Každé 4 až 8 hodin (podle toho, jak je silná Vaše menstruace) je nutné kalíšek vyjmout a vyprázdnit.

Vždy si umyjte ruce! Ruce mohou být plné choroboplodných zárodků, které se pak mohou šířit z menstruačního kalíšku do pochvy. 

První použití

Umyjte si ruce a vymyjte menstruační kalíšek vodou a jemným mýdlem bez barviv a parfemace. Pak kalíšek vyvařte v dostatečném množství vody po dobu 20 minut. Vody musí být takové množství, aby nedošlo ke kontaktu kalíšku se dnem nádoby.

Denní čištění

Použijte mýdlo, které je bez parfemace, neobsahuje oleje a má mírné až kyselé pH (mezi 3,5 a 5,5). Ujistěte se ale, že opravdu neobsahuje oleje, protože ty mohou na kalíšku zůstat a následně dráždit poševní sliznici. Nepoužívejte k mytí kalíšku přípravky na nádobí a nemyjte kalíšek v myčce!

Vyčištění kalíšku po skončení menstruace

Kalíšek Yuuki je nutné dezinfikovat buď po skončení nebo na začátku menstruace po dobu 5 minut ve vroucí vodě. Pro snadné a pohodlné čištění můžete využít infuser box, kterým je možné dezinfikovat kalíšek v mikrovlnné troubě.

 

Při vyvařování v hrnci nezapomeňte, že kalíšek musí být ponořený ve vodě. Stává se opravdu často, že žena na kalíšek zapomene, voda se vyvaří a kalíšek se poškodí.

Čištění otvorů u okraje kalíšku

Naplňte menstruační kalíšek vodou, položte na něj dlaň, otočte dnem vzhůru a zmáčkněte. Když voda stříká ven skrz otvory, jsou vyčištěné! Můžete také použít tupé párátko namočené v trošce alkoholu. Nebo si vyhraďte měkký zubní kartáček pro čištění kalíšku a používejte ten. Nepoužívejte ostré předměty jako jsou jehly a podobně. Udělají víc škody než užitku

Skvrn se zbavíte použitím citronové šťávy. Nechte kalíšek jeden den na slunci. Vymačkejte citrón a otřete kalíšek kapesníčkem namočeným ve šťávě nebo ho v té šťávě prostě vymáchejte.