Jak používat a pečovat o menstruační kalíšek

Použití menstruačního kalíšku

Používání kalíšku, po troše trpělivosti při prvních zaváděních, je pohodlné a rychlé. Při prvních pokusech je dobré ho kombinovat s intimní nebo slipovou vložkou jako pojistkou v případě malého úniku.

Jediné, na co je třeba pamatovat je, že se musí po ukončení cyklu nebo před jeho začátkem kalíšek vyvařit. Kalíšek se může sterilizovat klasicky v hrnci s vroucí vodou (min. 5 minut), v dezinfekční krabičce v mikrovlnné troubě a nebo pomocí dezinfekčních tablet. Po vyvaření je dobré kalíšek ještě jednou opláchnout pod tekoucí vodou.

Zavedení

Před vlastním zavedením si umyjte ruce a kalíšek přeložte do tvaru písmene C.

Jestliže je vám zavádění kalíšku nepříjemné, vyzkoušejte si další možnosti jak složit kalíšek.

Najděte si nejpohodlnější polohu. Převážně je tato poloha podřep. Přeložený kalíšek vložte do pochvy tak, aby dno kalíšku bylo cca. 1 cm od poševního vchodu. Po vložení se kalíšek rozvine a přilne k poševní stěně. Rozvinutí kalíšku zjistíte jeho mírným pootočením nebo obkroužením prstem kolem něj. Zkuste kalíšek lehce povytáhnout. Pokud to nepůjde, vznikl podtlak, zavedení bylo správné. Pokud by kalíšek šel snadno vytáhnout, pravděpodobně se nerozvinul správně a nepřiléhá dobře k poševní stěně.

Lépe se kalíšek zavádí mokrý nebo můžete ke snazšímu zavedení použít lubrikační gel, který je založen na vodní bázi. 

Je možné, že po prvních zavedeních bude kalíšek protékat, protože okraj kalíšku zcela nedolehnul k poševní stěně. Je to zcela běžné a každá žena si musí osvojit způsob zavedení, který jí vyhovuje. Proto pro kalíšnice začátečnice doporučujeme zakoupit si na začátek některou z látkových intimek či vložek, které případný malý únik zachrání.

Vyjmutí

Vyjmutí kalíšku je snazší provádět opět v podřepu. Chytněte vyztužené dno kalíšku za vroubky nebo za prodloužený konec a opatrně vyjměte. Pokud je kalíšek zatlačený více, stažením poševních svalů (těch, kterými přerušujete močení) ho posuňte níže a pak by jste na něj měla bez problémů dosáhnout. Když je spodek kalíšku téměř venku, nakloňte menstruační kalíšek mírně šikmo, abyste vyndala půlku okraje. Poté vytáhněte i druhou půlku. Tímto způsobem vyjmete menstruační kalíšek hladce ven a tekutina zůstane uvnitř. Kalíšek opláchněte vodou a mýdlem a znova aplikujte. 

Jak často kalíšek vylévat

Každé 4 až 12 hodin (podle toho, jak je silná Vaše menstruace a jak velký kalíšek máte) je nutné kalíšek vyjmout a vyprázdnit. Pokud jste kalíšek teprve začali používat a nevíte kdy ho vyprádnit, vyjměte ho raději hned po cca 4 hodinách. Postupem času sami zjistíte jak dlouho vám kalíšek v různých fázích menstruace vydrží než bude úplně plný. Na konci nebo začátku menstruace na něj snadno můžete i zapomenout :) Kalíšek vyprázdněte nejpozději po 12 hodinách. Kalíšek můžete používat jak ve dne, tak i v noci.

Vždy si umyjte ruce! Ruce mohou být plné choroboplodných zárodků, které se pak mohou šířit z menstruačního kalíšku do pochvy. 

Kdy zkrátit stopku 

Před tím něž si kalíšek dostatečně vyzkoušíte, nestříhejte prodloužené zakončení - stopku, která slouží k lepšímu uchopení při vyndávání! 

Teprve po odzkoušení můžete (nemusíte) postupně stopku zkrátit na vyhovující délku nebo úplně ustřihnout. Pokud zjistíte, že je menstruační kalíšek nepohodlný když sedíte, nebo při chůzi, nebo tlačí na poševní vchod, budete muset pravděpodobně odstranit kousek stopky. Žádná část stopky by neměla zůstat vně pochvy. Některé ženy odstraňují stonek úplně. Udělejte to pouze v případě, že jste si jistá, že budete bez ní schopná menstruační kalíšek vyjmout.

K odstřižení použijte čisté nůžky nebo kleštičky na nehty. Odstřihněte jen kousek a znovu zaveďte, abyste zkontrolovala, že délka je pohodlná.

Některé kalíšky se vyrábí s očkem, kuličkou či úplně bez stopky - u těchto variant není třeba nic stříhat či zkracovat.

Jak kalíšek uchovávat

Součástí některých kalíšků (Merula, Lunette, LadyCup, MeLuna,...) je i látkový bavlněný pytlík na jejich uskladnění. Praktická je i dezinfekční krabička, kterou využijete jak k uchování kalíšku na cestách, tak i při jeho dezinfekci.

Nedovolte, aby se silikonový kalíšek dostal do kontaktu s látkami na bázi ropy či rostlinných olejů, jako vazelína, éterické oleje či agresivní čistící prostředky – mohly by narušit strukturu kalíšku. Neskladujte kalíšek v plastových sáčcích nebo v uzavřených nádobách. Zabraňte přístupu domácích zvířat ke kalíšku - rozkoušou ho.

Kdy kalíšek nepoužívat

Kalíšek není vhodné používat při probíhající gynekologické infekci, stejně jako menstruační tampon - ten může infekci ještě zhoršit. Pokud trpíte častými gynekologickými problémy, zauvažujte o použití látkových vložek, které riziko vzniku mykóz a zánětů rapidně snižují. Nebo můžete využít jednorázové eko vložky.

Kalíšek rovněž nepoužívejte v době šestinedělí.

Kalíšek by jste rovněž neměla používat v době těhotenstí, a to an na jejím začátku.


Údržba menstruačního kalíšku

První použití

Umyjte si ruce a vymyjte menstruační kalíšek vodou a jemným mýdlem bez barviv a parfemace. Pak kalíšek vyvařte v dostatečném množství vody po dobu 20 minut. Vody musí být takové množství, aby nedošlo k jejímu odpaření a následnému ke kontaktu kalíšku se dnem nádoby. Tím by došlo k jeho poškození.

Údržba kalíšku během menstruace

Ke každodenní údržbě kalíšku použijte mýdlo, které je bez parfemace, neobsahuje oleje a má mírné až kyselé pH (mezi 3,5 a 5,5). Ujistěte se ale, že opravdu neobsahuje oleje, protože ty mohou na kalíšku zůstat a následně dráždit poševní sliznici. Nepoužívejte k mytí kalíšku přípravky na nádobí a nemyjte kalíšek v myčce!

Pokud nemáte po ruce vodu a mýdlo, můžete použít k jeho omytí vodu z Pet-láhve nebo sterilizační kelímek (ten naplníte vodou a kalíšek v něm vypláchnete). V případě, že nemáte po ruce vůbec nic je možné ho i po vylití vytřít toaletním papírem a znovu zavést. Jen je třeba si před touto "akcí" řádně umýt ruce, můžete použít i antibakteriální gel na ruce.

Vyčištění kalíšku po skončení menstruace

Po ukončení cyklu nebo před jeho začátkem je nutné kalíšek dezinfikovat. Kalíšek se může sterilizovat klasicky v hrnci s vroucí vodou (min. 5 minut), pomocí dezinfekčních tablet nebo pomocí dezinfekční krabičky (infuser box) v mikrovlnné troubě (viz. obrázek níže)

Čištění menstruačního kalíšku

Při vyvařování v hrnci nezapomeňte, že kalíšek musí být ponořený ve vodě. Stává se opravdu často, že žena na kalíšek zapomene, voda se vyvaří a kalíšek se poškodí.

Čištění otvorů u okraje kalíšku

Naplňte menstruační kalíšek vodou, položte na něj dlaň, otočte dnem vzhůru a zmáčkněte. Když voda stříká ven skrz otvory, jsou vyčištěné! Můžete také použít tupé párátko namočené v trošce alkoholu. Nebo si vyhraďte měkký zubní kartáček pro čištění kalíšku a používejte ten. Nepoužívejte ostré předměty jako jsou jehly a podobně. Udělají víc škody než užitku

Skvrn se zbavíte použitím citronové šťávy. Nechte kalíšek jeden den na slunci. Vymačkejte citrón a otřete kalíšek kapesníčkem namočeným ve šťávě nebo ho ve šťávě prostě vymáchejte. 

Kam dál

Jak si vybrat menstruační kalíšek

Menstruační kalíšky v e-shopu