Co vás zajímá o menstruačním kalíšku nejvíce?

Vypadá velmi velký! Bolí to během zavádění a vyndávání?

Jestli provádíte tyto úkony správně a opatrně tak by to bolet nemělo. Ženy, které neměly ještě pohlavní styk, mohou mít ze začátku trochu problémy, ale ty také časem pominou. Při zavádění můžete kalíšek zvlhčit vodou nebo lubrikačním gelem. Při vyndávání zmáčkněte spodek kalíšku pro uvolnění podtlaku a vyjměte opatrně ven.

Co když mě kalíšek tlačí?

Můžete vyzkoušet umístit jej hlouběji do pochvy, kde je více místa a mohl by se více rozvinout. Ale pokud ani toto nepomůže, není zkrátka pro vás vhodný. Stává se to u kalíšků, které jsou vám velké a zároveň jsou z pevnějšího materiálu. Měkký velký kalíšek se chová jinak - když nemá v pochvě dostatek místa, prohne se. To se u tvrdšího kalíšku nestane: pevnější materiál se neprohne a tlačí na poševní stěny a také na močový měchýř. Je to velmi nepříjemné a doporučujeme takový kalíšek nepoužívat. (Můžete si jej nechat na pozdější období, kalíšek se nijak „nekazí“. Nebo je možné jej prodat.)

Mohu souložit během používání kalíšku?

Ne, nemůžete. Kalíšky jsou ve spodní části pochvy. Penis by mohl narazit na kalíšek a změnit jeho polohu.

Může být menstruační kalíšek použit jako antikoncepce?

V žádném případě.

Může kalíšek protékat?

Pokud je vložen správně a vyprázdněn než je zcela plný, tak by protékat neměl. Po vsunutí kalíšku musíte kalíškem malinko otočit a popotáhnout, abyste se ujistila, že tam vznikl podtlak, který zajistí přilnutí kalíšku ke stěně pochvy. Chce to trochu praxe. 

Mohu cítit kalíšek, když ho používám?

Většina žen ho necítí, zvláště pokud odstřihnou stopku kalíšku. Některé ví, že kalíšek mají, stejně jako když mají tampon. Kalíšek je měkký, a když máte správnou velikost a typ a je správně zaveden, neměli byste cítit žádnou bolest nebo nepříjemný pocit.

Jaká je životnost kalíšku?

Většina výrobců uvádí deset let. Teoreticky může vydržet do konce života, protože je ze stejného druhu silikonu, jako je implantován do těla během různých operací. 

Musím vyndávat kalíšek, když jdu jen na malou nebo velkou stranu?

Ne, není potřeba kalíšek vyndávat.

Jak čistím kalíšek na veřejných toaletách?

Vyjmete a vyčistíte ho stejným způsobem jako byste byli doma, ale vezměte s sebou láhev vody nebo vlhký papírový ubrousek pro očištění před dalším použitím. Řádné vyčištění kalíšku můžete provést, až se vrátíte domů.

Mám alergii / citlivá na latex. Mohu stejně používat kalíšek?

Ano. Menstruační kalíšek je vyroben ze silikonu určeného pro zdravotnictví a ne z latexu.

Musím můj kalíšek sterilizovat?

Je to doporučováno. Měla byste samozřejmě denně mýt kalíšek teplou vodou, neparfémovaným mýdlem. V každém případě je potřeba vyvařit 5 - 10 min. před začátkem nebo po konci každé menstruace.

Bydlím na kolejích, ubytovně, kde je sterilizace kalíšku v kuchyni nepřípustná. Co mám dělat?

Kalíšek musí být opravdu sterilizovaný před začátkem každé menstruace. Nejjednodušší je kalíšek vložit do vroucí vody na cca. 5 min. Ale, pokud nemůžete kalíšek vyvařit tak je možné používat čistící alkohol. Jednoduše namočte kus hadříku v alkoholu a přetřete řádně celý kalíšek. Kalíšek nechte zcela uschnout (alkohol se musí vypařit). Nikdy nepoužívejte chemikálie jako Savo, peroxide, antibakteriální vody atd. Ty mohou za nějaký čas poškodit kalíšek. Toto poškození nemusí být na první pohled zřetelné. V poškozené vrstvě se tak bakterie mohou snadno dostat do silikonu a pomalu se množit.

Kde bych měla skladovat můj kalíšek, když ho zrovna nepoužívám?

Po očištění a sterilizaci, by měl být uložen do čistého látkového sáčku nebo prodyšné krabičky. Nikdy neskladujte kalíšek v igelitovém sáčku nebo pytlíku!

Jak často musím kalíšek vyprazdňovat?

Záleží na Vaší periodě. Každá žena má menstruaci jinak silnou. Pokud ji máte průměrně až silnou, kalíšek by měl být v pohodě od 3 do 10 hodin. Některé ženy s velmi slabou menstruací ho mohou mít až 12 hodin. Při silnějších dnech budete možná muset vyprázdnit Váš kalíšek častěji. Pokud jste již vyzkoušeli velký kalíšek a zjistili jste, že musíte kalíšek vyprazdňovat každé tři hodiny, tak máte extrémně silnou periodu. Nemusí to znamenat žádný problém, ale je možná lepší si promluvit o tom s osobním doktorem. Jsou již prostředky, které pomáhají kontrolovat tak silnou menstruaci.

Co znamená Toxický šokový syndrom? Způsobují ho kalíšky?

Menstruační kalíšky nezpůsobují TSS. Nicméně, tampony ano! TSS je nemoc způsobená bakterií, která se množí uvnitř absorpčních materiálů, jako jsou tampony. Je to nebezpečné a může být smrtelné. Pokud momentálně používáte tampony, musíte být opatrní se symptomy TSS, které jsou: silná chřipka – symptomy jako jsou bolesti svalů, křeče žaludku, bolesti hlavy a krku. Náhlá teplota přes 39°C (102°F). Průjmy a zvracení. Znaky šoku jsou i náhlé poklesy tlaku a rychlý srdeční tep, často s pocity slabosti, točení hlavy, vyrážka. Vyrážka může být na několika místech těla, a nebo jen na specifických místech jako jsou podpaží a třísla.

Jak vím, že kalíšek je ve správné pozici a je utěsněn?

Nikdy nevkládejte kalíšek přímo vzhůru. Pochva směřuje ke konečníku. Proto kalíšek naklánějte tímto směrem. Pro kontrolu, zda je již utěsněn, uchopte stopku a zkuste kalíškem otočit a popřípadě přejet prstem po hraně pro kontrolu, jestli je již v oválném tvaru. Pokud lze kalíškem otočit, tak nedošlo k utěsnění. Zkuste s ním opatrně pohnout nahoru a dolů. Mělo by se tam dostat trochu vzduchu, který pomůže kalíšek utěsnit.

Jsem těhotná, ale stále někdy „špiním“. Mohu používat kalíšek pro tyto případy?

Neměli byste používat kalíšek v době těhotenství. Poševní kanál by měl být průchodný během této doby, i když jste v časném stádiu těhotenství. Z důvodu bezpečnosti.

V práci nemohu omýt kalíšek s parfémovaným mýdlem. Co mám dělat?

Pokud jste často mimo domov, můžete kalíšek vyčistit jen čistou vodou. Také můžete jen navlhčit papírový ubrousek, než jdete na toaletu a řádně ho vytřít. Dostatečné vyčištění můžete provést po návratu domů.

Mám problémy s vyjímáním kalíšku. Co mám dělat?

Většina žen nebude mít problém s vyjímáním. Ale pokud máte, tak se nepodařilo odstranit podtlak, který zajišťuje utěsnění kalíšku. Nejdříve se zkuste co nejvíce uvolnit. Pokud to nepomůže, zkuste podřepnout (což zkrátí poševní kanálek) nebo předklonit, jako když máte střevní potíže, pro zajištění dosažitelnosti kalíšku. Ale pokud si jste jistí, že nevyndáte kalíšek bez toho, aby se rozlil, skočte do sprchy a kompletně zmáčkněte stěnu kalíšku a vyjměte. Většina žen se zaobírá problémem vylití obsahu než vlastního vyjmutí. Nicméně, vyjmutí je hlavní priorita. Různé kalíšky trochu odlišně fungují, ale vždy to chce trochu praxi při vyjímání.

Co dělat, když nemám v dosahu pitnou vodu na omytí?

Můžete kalíšek výjimečně očistit i ubrouskem nebo toaletním papírem a na důkladné očištění počkat na příchod domů.

Mohou ženy se silnou menstruací používat kalíšek?

Ano. Také ženy s velmi silnou menstruací mohou kalíšek používat, jen musí vyprazdňovat kalíšek častěji nebo si vybrat velkou velikost kalíšku.

Mohu se koupat nebo sprchovat s kalíškem?

Ano můžete.

Mohu používat kalíšek, pokud mám Endometriosis?

Ano, je to naprosto bezpečné. Říká se, že kalíšky mohou způsobovat tyto problémy, ale nikde to nebylo nikdy potvrzeno. Bylo to vždy jen spekulace.

Co se děje, když jsem v jiné pozici např. při józe nebo při různém cvičení?

Pro jistotu čistoty je doporučeno vyprázdnit kalíšek před cvičením. Když například děláte stojku tak se stará krev dotýká kůže nad kalíškem.

Procházím menopauzou a má perioda je dost nepravidelná. Mohu i tak stále používat kalíšek?

Samozřejmě. Možná zjistíte, že vám tuto nejistotu více usnadní. Některé ženy během menopauzy mají silné křeče. Síla jejich periody je někdy silnější a někdy slabší. Svislost a komfort kalíšku a jeho reliéf mnoha ženám pomohla snášet tyto křeče snadněji.

Jak to, že kalíšek zůstává ve stejné pozici?

Kalíšek je pevně upevněn díky poševním svalům a díky slabému podtlaku, který se uvnitř tvoří.

Mohu procvičovat zandávání a vyndávání kalíšku ještě před začátkem menstruace?

Ano. Po pravdě je to doporučováno! Je lepší zvládat techniku již před periodou a je to též bezpečné.

Musím používat lubrikant pro lehčí vsouvání. Který druh mohu používat?

Jakýkoliv, ale musí být na vodní bázi! Tato informace musí být uvedena na obalu lubrikačního gelu. Nikdy nepoužívejte lubrikanty s oleji a s obsahem cukru!

Jsem chvilku po porodu. Mohu používat kalíšek?

Neměli byste používat kalíšek kvůli postnatálnímu krvácení. Prosím, vyčkejte minimálně 6 týdnů po porodu, než začnete kalíšek znovu používat.

Rozlije se nebo ušpiním se při vyjímání kalíšku?

Prvních pár vyjímání nemusí být tak perfektní a může dojít k rozlití nebo ušpinění, ale je to jen otázka cviku a praxe.

Mám nahnutou dělohu. Mohu i tak používat kalíšek?

Ano, můžete. Jen musíte najít ten správný úhel, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Může dívka, která ještě neměla pohlavní styk, používat kalíšek?

To záleží pouze na vás. Kalíšek změní panenskou blánu. Takže pokud vy (nebo vaše rodina či náboženské vyznání) věří, že je nutné mít panenskou blánu až do momentu svatby, měla byste v tomto případě počkat, až po prvním pohlavním styku. Jinak je to naprosto v pořádku.

Může se kalíšek ztratit nebo zaseknout ve mně?

Ne, pokud dobře odstraníte podtlak, tak půjde lehce vyjmout. Kalíšek je flexibilní. Pokud dostatečně odstraníte podtlak, bude kalíšek velmi lehké vyjmout. A není možné, aby se ve vás ztratil. Je pevně objat poševními svaly, které jej pevně obepínají a tvoří jakési pouzdro, kde je kalíšek „uložen“.

Kam dál

 Jak používat a pečovat o menstruační kalíšek

Menstruační kalíšky v e-shopu

Na sociální síti Facebook můžete najít skupinu Kalíšnice, kde najdete řadu dalších informací a sami můžete položit dotaz s téměř okamžitou odpovědí od již zkušenějších žen.