Jak si vybrat látkové vložky

Láká vás vyzkoušet pohodlnou, spolehlivou a krásně barevnou moderní látkovou vložku? Jen si nevíte rady jak si vybrat tu ideální látkovou vložku vhodnou pro vaše potřeby?

Dáme vám praktické rady, podle kterých bude výběr hračka.

Jaký materiál si mám vybrat?

Na první pohled to vypadá, že na trhu je nepřeberná řada typů látkových vložek. Ve skutečnosti však existují 3 typy látkových vložek, které se liší materiálem použitým na spodní straně vložky (straně od těla).

Látkové vložky prodyšné

Můžete je používat oboustranně (nemají v sobě integrovanou nepromokavou vrstvu). Nejčastěji jsou ušité z bavlny nebo bambusu.

Látkové vložky nepromokavé

Mají na spodní straně nepromokavý materiál (PUL materiál / PUL froté) díky kterému jsou spolehlivé i na silnější menstruaci.

Látkové vložky s fleecem

Tyto vložky jsou díky použitému materiálu měkké a příjemné. Jsou také voděodolné (částečně nepropustné) a spolehlivé i při silnější menstruaci. Fleesová vrstva může tlakem provlhnout a tak jsou vhodné především na noc, při sedavém zaměstnání je nutné je častěji měnit. 

Pokud zatím nemáte žádné zkušenosti, vyberte se látkovku s fleesovou vrstvou

Jaké jsou typy vložek?

Látkové vložky můžeme také rozdělit podle toho v jaké fázi menstruace se nejčastěji používají:

Intimky 

Nejtenčí a nejkratší, většinou 2- vrstvé látkové vložky, které se dají použít:

 • Mimo cyklus
 • K mírně protékajícímu (spíše kapajícímu) menstruačnímu kalíšku
 • Při slabé menstruaci na jejím úplném začátku či konci


Slipové vložky

Ty již mají o jednu vrstvu uvnitř více než intimky a jsou také o trochu delší, použít je můžete:

 • K mírně protékajícímu menstruačnímu kalíšku
 • Na začátku či konci menstruace, při silnějších výtocích


Denní vložky

Tam už ve většině případů narazíte na spodní vrstvu z nepromokavého PUL materiálu nebo Fleecu

 • K hodně protékajícímu menstruačnímu kalíšku
 • Při běžné menstruaci přes den
 • Při slabší menstruaci i na noc
 • Na slabší inkontinenci


Noční vložky

Největší a najsavější látkové vložky, které využijete:

 • Při silnější menstruaci na noc
 • Při silné menstruaci přes den
 • Na silnější inkontinenci
 • V šestinedělí nebo jako poporodní vložky

Jaké parametry vybrat?

Šířka vložky po zapnutí

Vyberte si pár kousků svého nejoblíbenějšího spodního prádla a změřte u něj šířku klínku. Potom naměřenou šířku porovnejte s šířkou délky po zapnutí látkovky ( tento údaj naleznete ve vlastnostech u každého produktu) a podle toho si vyberte tu vhodnou pro vás. Zapnutá látková vložka musí kalhotky obepínat (může je i maličko zmáčknout), nesmí být na volno jinak by vám mohla v kalhotkách "cestovat". A zase příliš úzká látkovka se v širokých kalhotkách bude přetáčet.

Délka vložky

Dalším parametrem velice důležitým při výběru je délka vložky - pokud jste dříve používala jednorázové a délka vám vyhovovala, vyberte si stejnou délku i u látkové vložky. 

Při měření počítejte s tím, že se látková vložka posune do nejužšího místa ve spodním prádle, oproti tomu jednorázovou můžete přilepit kdekoliv. A tak se může stát, že budete potřebovat delší látkovou vložku než je délka jednorázové. 

Tloušťka vložky

Tloušťka látkové vložky většinou určuje její savost, pokud tedy budeme porovnávat stejné materiály - Prodyšné s prodyšnými (Bavlna, Bambus) a Nepropustné s nepropustnými (fleece PUL).

V porovnání materiálů mezi sebou už je to jiné - prodyšné vložky budou určitě silnější než ty s fleesem nebo PUL zátěrem, aby dosáhly stejné savosti.

Výběr vhodného spodního prádla

Látkové vložky drží nejlépe v uplejších kalhotkách z přírodních materiálů (bavlna, bambus). Denní a noční látkové vložky budou dobře držet v pevných kalhotkách, které vás budou pěkně obepínat. V případě, že na noc používáte vložky na velmi silnou menstruaci a nejste si jisté, zda vám ve vašem spodním prádle budou držet na místě, můžete si na ně obléknout ještě jedny kalhotky (já s oblibou používám ty s nohavičkou).

Látkové vložky se ve velké většině vyrábí se zapínáním na patentek ( tzv. křídélky), takže vložka drží dobře na místě a křidélka ochrání spodní prádlo před případným znečištěním. Vyrábí se však i varianty bez křidélek, tedy spíše bez patentku :) a ty jsou vhodné např. na cyklistiku, kdy patentek může vadit. Je však třeba je mít usazené v hodně pevném spodním prádle, aby se neposouvaly.

Kolik látkových vložek si pořídit?

 • Pro používání během celé menstruace doporučujeme mít minimálně 20 - 25 kusů (2 - 5 kusů na den)
 • Pokud používáte sušičku, počet látkovek můžete snížit na cca 15 kusů

Svoji látkovací výbavičku si skládejte postupně, kupte si 4-6 kusů vám sympatických látkových vložek. Vyzkoušejte různé střihy, materiály a po otestování již můžete najisto dokupovat ty, co vám nejvíce vyhovují.


Kam dál

Typy látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.