Jak si vybrat látkové vložky

Látkové vložky zažívají opravdový boom. A není se co divit, poskytují opravdové pohodlí, které překvapí každou ženu. Navíc jsou prodyšné a jsou skvělou variantou pro ženy, které trpí opakovanými kvasinkovými záněty. Pojďte si udělat chviku času a něco se o nich dozvědět :)

Jaký materiál si mám vybrat?

Na první pohled to vypadá, že na trhu je nepřeberná řada typů látkových vložek.

Ve skutečnosti však existují 3 typy látkových vložek, které se liší materiálem použitým na spodní straně vložky (straně od těla).

Látkové vložky prodyšné

Můžete je používat oboustranně (nemají v sobě integrovanou nepromokavou vrstvu). Nejčastěji jsou ušité z bavlny nebo bambusu.

Látkové vložky nepromokavé

Mají na spodní straně nepromokavý materiál, (PUL materiál / PUL froté) díky kterému jsou spolehlivé i na silnější menstruaci

Látkové vložky s fleecem

Tyto vložky jsou díky použitému materiálu měkké a příjemné. Jsou také voděodolné (částečně nepropustné) a spolehlivé i při silnější menstruaci.

Fleesová vrstva může tlakem provlhnout a tak jsou vhodné především na noc, při sedavém zaměstnání je nutné je častěji měnit.

Pokud zatím nemáte žádné zkušenosti, vyberte se látkovku s fleesovou vrstvou.

A moje osobní zkušenost??

Protože hodně sportuji, tak je pro mě ideální menstruační kalíšek v kombinaci s intimkou. Super pohodlné jsou za mě intimky od Breberek s flísovou vrstvou, které zvládnou i nečekaný začátek menstruace :) Poté jsem se zamilovala do dotykové vrstvy z bioberánka, který je moc příjemný nejen na dotek ( na tento typ vložek se specializuje LalaH). A nově testuji i mikrovlákno od Fox-plenky, které opravdu zaručí nepřekonatelný pocit sucha....

Jaký typ látkové vložky si vybrat

Látkové vložky můžeme také rozdělit podle toho v jaké fázi menstruace se nejčastěji používají:

Intimky 

Nejtenčí a nejkratší, většinou 2- vrstvé látkové vložky, které se dají použít:

 • Mimo cyklus
 • K mírně protékajícímu (spíše kapajícímu) menstruačnímu kalíšku
 • Při slabé menstruaci na jejím úplném začátku či konci

Intimky v e-shopu

Slipové vložky

Ty již mají o jednu vrstvu uvnitř více než intimky a jsou také o trochu delší, použít je můžete:

 • K mírně protékajícímu menstruačnímu kalíšku
 • Na začátku či konci menstruace, při silnějších výtocích

Slipovky v e-shopu

Denní vložky

Tam už ve většině případů narazíte na spodní vrstvu z nepromokavého PUL materiálu nebo Fleesu

 • K hodně protékajícímu menstruačnímu kalíšku
 • Při běžné menstruaci přes den
 • Při slabší menstruaci i na noc
 • Na slabší inkontinenci

Denní vložky v e-shopu

Noční vložky

Největší a najsavější látkové vložky, které využijete:

 • Při silnější menstruaci na noc
 • Při silné menstruaci přes den
 • Na silnější inkontinenci
 • V šestinedělí nebo jako poporodní vložky

Noční vložky v e-shopu

Jaké rozměry vybrat?

Šířka vložky po zapnutí

Vyberte si pár kousků svého nejoblíbenějšího spodního prádla a změřte u něj šířku klínku. Potom naměřenou šířku porovnejte s šířkou délky po zapnutí látkovky ( tento údaj naleznete ve vlastnostech u každého produktu) a podle toho si vyberte tu vhodnou pro vás. Zapnutá látková vložka musí kalhotky obepínat (může je i maličko zmáčknout), nesmí být na volno jinak by vám mohla v kalhotkách "cestovat". A zase příliš úzká látkovka se v širokých kalhotkách bude přetáčet.

Délka vložky

Dalším parametrem velice důležitým při výběru je délka vložky - pokud jste dříve používala jednorázové a délka vám vyhovovala, vyberte si stejnou délku i u látkové vložky. 

Při měření počítejte s tím, že se látková vložka posune do nejužšího místa ve spodním prádle, oproti tomu jednorázovou můžete přilepit kdekoliv. A tak se může stát, že budete potřebovat delší látkovou vložku než je délka jednorázové. 

Tloušťka vložky

Tloušťka látkové vložky většinou určuje její savost, pokud tedy budeme porovnávat stejné materiály - Prodyšné s prodyšnými (Bavlna, Bambus) a Nepropustné s nepropustnými (fleece PUL).

V porovnání materiálů mezi sebou už je to jiné - prodyšné vložky budou určitě silnější než ty s fleesem nebo PUL zátěrem, aby dosáhly stejné savosti.

Výběr vhodného spodního prádla

Látkové vložky drží nejlépe v uplejších kalhotkách z přírodních materiálů (bavlna, bambus). Denní a noční látkové vložky budou dobře držet v pevných kalhotkách, které vás budou pěkně obepínat. V případě, že na noc používáte vložky na velmi silnou menstruaci a nejste si jisté, zda vám ve vašem spodním prádle budou držet na místě, můžete si na ně obléknout ještě jedny kalhotky (já s oblibou používám ty s nohavičkou).

Látkové vložky se ve velké většině vyrábí se zapínáním na patentek ( tzv. křídélky), takže vložka drží dobře na místě a křidélka ochrání spodní prádlo před případným znečištěním. Vyrábí se však i varianty bez křidélek, tedy spíše bez patentku :) a ty jsou vhodné např. na cyklistiku, kdy patentek může vadit. Je však třeba je mít usazené v hodně pevném spodním prádle, aby se neposouvaly.

Kolik látkových vložek si pořídit?

 • Pro používání během celé menstruace doporučujeme mít minimálně 20 - 25 kusů (2 - 5 kusů na den)
 • Pokud používáte sušičku, počet látkovek můžete snížit na cca 15 kusů

Svoji látkovací výbavičku si skládejte postupně, kupte si 4-6 kusů vám sympatických látkových vložek. Vyzkoušejte různé střihy, materiály a po otestování již můžete najisto dokupovat ty, co vám nejvíce vyhovují. Fajn vychytávkou na uložení vložek (jak použitých, tak i těch nepoužitých) je nepromokavá PUL taštička na vložky.

Jak dlouho vydrží

 • Vložky vydrží stovky a stovky praní
 • Výbavička vydrží minimálně pět let. Jsou však ženy, kterým vydrží jako nové více než deset let.

Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička.


Kam dál

Typy látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.