Jak si vybrat látkové vložky

Látkové vložky zažívají opravdový boom. A není se co divit, poskytují opravdové pohodlí, které překvapí každou ženu....

Navíc jsou prodyšné a jsou skvělou variantou pro ženy, které trpí opakovanými kvasinkovými záněty. Pojďte si udělat chviku času a něco se o nich dozvědět :)

Jaké rozměry vybrat 

 • Velmi důležitým faktorem je vybrat si správnou šířku látkové vložky po jejím zapnutí (některé mají regulaci šířky na 1 patentek a jiné zase na 2). Změřte si tedy šířku kalhotek, které nosíte a podle toho si vyberte. Příliš široké vložky se vám budou v kalhotkách kroutit a cestovat, naopak zase příliš úzké budou stahovat a kroutit kalhotky.
 • Dalším parametrem velice důležitým při výběru je délka vložky - pokud jste dříve používala jednorázové a délka vám vyhovovala, vyberte si stejnou i látkovou. 
 • Tloušťka látkové vložky většinou určuje její savost, pokud tedy budeme porovnávat stejné materiály - Prodyšné s prodyšnými (Bavlna, Bambus) a Nepropustné s nepropustnými (fleece) a Nepromokavé s nepromokavými (Polyester s PU, Bavlna laminovaná PU). V porovnání materiálů mezi sebou už je to jiné -prodyšné vložky budou určitě silnější než ty s fleesem nebo PUL zátěrem, aby dosáhly stejné savosti.

Jaký typ látkové vložky si vybrat

 • Pokud potřebujete látkové vložky jen jako doplněk ke kalíšku, menstruační houbě nebo na silnější špinění vyberte si intimní nebo slipové látkové vložky s fleecem nebo PU zátěrem. Intimky jsou slaboučké a ani nezaznamenáte, že něco v kalhotkách máte:) Na první seznámení s látkovkami je to ideální. Intimky s fleecem jsou měkoučké a příjemné, ty s PU zátěrem jsou o něco slabší, ale zase ne tak poddajné jako ty fleecové. Na dny mimo cyklus jsou ideální prodyšné intimky s dotykovou stranou z bioberánka, bavlny nebo bavlněného úpletu.
 • Denní látkové vložky už většinou mají spodní stranu z nepromokavého Fleecu, PUL materiálu nebo PUL froté. Počítá se již s většími dávkami tekutiny a tak jsou na to díky nepromokavým materiálům přizpůsobeny. Nejlepší je zakoupit na začátek cca 5 kusů denních vložek s fleesem či PUL materiálem. V nabídce jsou i denní vložky prodyšné, které jsou vhodné především na slabší menstruaci a pro ženy, které trpí na časté gynekologické problémy (mykóza, záněty). Na silnější menstruaci jsou ideální vložky s PUL materiálem. Fleece je sice voděodolný, ale tlakem může provlhnout a tak pokud trávíte v práci většinu dne na židli, je lepší je častěji měnit nebo jít právě do již zmíněných PUL materiálů.
 • Noční látkové vložky jsou vhodné pro ženy se silnou a velmi silnou menstruací na noční spánek. Většina z nich se dá použít i jako vložky poporodní a v době šestinedělí - k tomu, aby se rány dobře hojily je potřeba přístup vzduchu, volte proto látkovky prodyšné nebo s fleesem.

Látkové vložky se ve velké většině vyrábí se zapínáním na patentek ( tzv. křídélky), takže vložka drží dobře na místě a křidélka ochrání spodní prádlo před případným znečištěním. Vyrábí se však i varianty bez křidélek, tedy spíše bez patentku :) a ty jsou vhodné např. na cyklistiku, kdy patentek může vadit. Je však třeba je mít usazené v hodně pevné spodním prádle, aby se neposouvaly.

A moje osobní zkušenost??

Protože hodně sportuji, tak je pro mě ideální menstruační kalíšek v kombinaci s intimkou. Super pohodlné jsou za mě intimky od Breberek s flísovou vrstvou, které zvládnou i nečekaný začátek menstruace :) Poté jsem se zamilovala do dotykové vrstvy z bioberánka, který je moc příjemný nejen na dotek ( na tento typ vložek se specializuje LalaH). A nově testuji i mikrovlákno od Fox-plenky, které opravdu zaručí nepřekonatelný pocit sucha....

Kolik látkových vložek si pořídit

Během první MS zakoupené vložky vyzkoušíte, jak sedí, kam na ně teče krev (abyste zjistila, jestli třeba nejsou krátké) a jak dlouho vydrží (jestli potřebujete savější). Podle toho na příští MS můžete dokoupit kousky, které vám již 100% sednou...

 • Pro používání během celé menstruace však doporučujeme mít minimálně 20 - 25 kusů (2 - 5 kusů na den). Čím víc jich máte, tím méně často je musíte prát.
 • Fajn vychytávkou na uložení vložek (jak použitých, tak i těch nepoužitých) je nepromokavá PUL taštička na vložky.

Jak o látkové vložky pečovat

 • Vložku měňte stejně často jak jste zvyklá měnit jednorázovou vložku nebo tampón.
 • Po použití látkovou vložku přeperte ve vlažné vodě (pozor ne v teplé) do doby než přestane být voda zabarvená. Pokud na ní jsou i poté viditelné skvrny, použijte žlučové či olivové mýdlo - namydlete vložku a nechte mýdlo cca 15 - 30 minut působit. Necháte-li žlučové mýdlo na vložce delší dobu (několik hodin), může se stát, že na některých materiálech vyžere barvu. Vložky skladujte maximálně po dobu 3 dní v kyblíku nebo nepromokavém PUL pytlíku a poté vyperte na 60oC společně s látkovými plenkami či ručníky. Intimní vložky, které používáte mimo cyklus můžete prát stejně jako perete spodní prádlo.
 • Menší vložky (intimky a slipovky) doporučujeme prát v látkovém pytlíčku, aby se zbytečně neničily a nezatrhávaly
 • Nepoužívejte aviváž, která snižuje nasákavost materiálu a ani sodu, která ničí přírodní vlákna - místo aviváže je možné použít naředěný 10% ocet nebo 10% (100 g prášku kys. citronové + 900ml vody) roztok kys. citronové s kapkou esenciálního oleje z levandule, tea tree
 • Vložky se chemicky nečistínepoužívá se na ně bělidla na bázi chloru
 • Žehlit je můžeme pouze z dotykové strany (pouze bavlnu), fleece ani PUL se nežehlí!
 • Sušit můžeme volně nebo v sušičce na nejnižší teplotu. Díky sušičkování se však zkracuje životnost PUL materiálu na látkovkách.
 • Látkové vložky s PUL materiálem nesušíme na přímém slunci a radiátoru. Také není vhodné vložky s tímto materiálem po praní ručně ždímat a kroutit - může dojít k poškožení laminované vrstvy zaručující nepromokavost.

Jednou za čas můžete vložky před závěrečným praním dezinfikovat:

 • v čajovníkové lázni (3-5 kapek tea tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody)
 • v octovém roztoku (1 lžička octa na 1,5 dcl vody)
 • ve slabším roztoku peroxidu (1 dcl peroxidu smíchaný s 1 dcl vody)

Pokud vložky začínají tvrdnout i přesto, že používáte šetrné prostředky, přidejte do posledního máchání ocet, sodu na praní a nebo kyselinu citronovou.

Jak dlouho vydrží

 • Vložky vydrží stovky a stovky praní.
 • Výbavička vydrží minimálně pět let. Jsou však ženy, kterým vydrží jako nové více než deset let.

Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička.


Kam dál

Výhody a nevýhody látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.