Jak si vybrat látkové vložky

Jaké rozměry vybrat 

Velmi důležitým faktorem je vybrat si správnou šířku látkové vložky po jejím zapnutí (některé mají regulaci šířky na 1 patentek a jiné zase na 2). Změřte si tedy šířku kalhotek, které nosíte a podle toho si vyberte. Příliš široké vložky se vám budou v kalhotkách kroutit a cestovat, naopak zase příliš úzké budou stahovat a kroutit kalhotky.

Dalším parametrem velice důležitým při výběru je délka vložky - pokud jste dříve používala jednorázové a délka vám vyhovovala, vyberte si stejnou i látkovou. 

Tloušťka látkové vložky většinou určuje její savost, pokud tedy budeme porovnávat stejné materiály - Prodyšné s prodyšnými (Bavlna, Bambus) a Nepropustné s nepropustnými (fleese) a Nepromokavé s nepromokavými (Polyester s PU, Bavlna laminovaná PU). V porovnání materiálů mezi sebou už je to jiné -prodyšné vložky budou určitě silnější než ty s fleesem nebo PUL zátěrem, aby dosáhly stejné savosti.

Co si pořídit na úplný začátek

Pokud nejste zvyklá nosit vložky a potřebujete je jen jako doplněk ke kalíšku, menstruační houbě nebo mimo cyklus vyzkoušejte na začátek prodyšné intimní vložky a nebo ty s fleesem. Intimky jsou slaboučké a ani nezaznamenáte, že něco v kalhotkách máte:) Na první seznámení s látkovkami je to ideální.

U denních vložek je doporučení stejné jako u intimek. Nejlepší je zakoupit na začátek cca 5 kusů prodyšných nebo s fleesem s délkou 23-25cm. Pokud máte silnou menstruaci můžete vyzkoušet i vložku nepromokavou s PUL vrstvou.

Během první MS zakoupené vložky vyzkoušíte, jak sedí, kam na ně teče krev (abyste zjistila, jestli třeba nejsou krátké) a jak dlouho vydrží (jestli potřebujete savější). Podle toho na příští MS můžete dokoupit zase třeba jen pár kousků kratších, delších, savějších či nepromokavých na další otestování.

Pro používání během celé menstruace však doporučujeme mít minimálně 20 - 25 kusů. Čím víc jich máte, tím méně často je musíte prát.

Jak se o ně starat

Vložku měňte stejně často jak jste zvyklá měnit jednorázovou vložku nebo tampón.

Vložku přeperte žlučovým či jádrovým mýdlem (není vhodné na tmavé barvy bambusového aksamitu) a vložte do kýble. Vložky skladujte maximálně po dobu 3 dní a poté vyperte na 60oC společně s látkovými plenkami či ručníky. Na víko kyblíku a jeho dno kápněte pár kapek esenciálního oleje (levandule, tea tree).

Vložky je možné skladovat i na mokro - přeprat a vložit do kýble s vodou. Voda by se měla měnit každý den a vložky by se měly nejpozději do 3 dnů vyprat.

Vložky doporučujeme prát v látkovém pytlíčku, aby se zbytečně neničily a nezatrhávaly.

Nepoužíváme aviváž, která snižuje nasákavost materiálu a ani sodu, která ničí přírodní vlákna.

Chemicky nečistímenepoužíváme bělidla na bázi chloru.

Žehlit je můžeme pouze z dotykové strany (prošívané), fleece ani PUL se nežehlí!

Sušit můžeme volně nebo v sušičce na nejnižší teplotu (nepropustná vrstva tím však trpí a může časem začít prosakovat).

Jednou za čas můžete vložky před závěrečným praním dezinfikovat:

  • v čajovníkové lázni (3-5 kapek tea tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody)
  • v octovém roztoku (1 lžička octa na 1,5 dcl vody)
  • ve slabším roztoku peroxidu (1 dcl peroxidu smíchaný s 1 dcl vody)

Pokud vložky začínají tvrdnout i přesto, že používáte šetrné prostředky, přidejte do posledního máchání ocet, sodu na praní a nebo kyselinu citronovou.

Jak dlouho vydrží

Vložky vydrží stovky a stovky praní.

Výbavička vydrží minimálně pět let. Jsou však ženy, kterým vydrží jako nové více než deset let.

Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička.


Kam dál

Výhody a nevýhody látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.