Jak si vybrat látkové vložky

Látkové vložky zažívají opravdový boom. A není se co divit, poskytují opravdové pohodlí, které překvapí každou ženu....

Navíc jsou prodyšné a jsou skvělou variantou pro ženy, které trpí opakovanými kvasinkovými záněty. Pojďte si udělat chviku času a něco se o nich dozvědět :)

Jaký typ látkové vložky si vybrat?

 • MIMO CYKLUS

Na období mimo menstruační cyklus jsou ideální prodyšné intimky nebo intimky s fleesovou spodní stranou

 • KE KALÍŠKU ČI MENSTRUAČNÍ HOUBĚ

Látkové vložky, které používáme jako doplněk ke kalíšku či menstruační houbě říkáme "pojistky" - v případě protékajícího kalíšku nebo již naplněného kalíšku zachytí nehodu a ochrání tak vaše spodní prádlo před znečištěním.

Pokud máte problémy s mírně protékajícím menstruačním kalíškem či houbou, vyzkoušejte prodyšné intimky nebo intimky s fleesovou vrstvou. Jestliže vám kalíšek protéká více, sáhněte po slipových či denních vložkách s fleesovou či PUL vrstvou.

 • NA SLABŠÍ AŽ NORMÁLNÍ MENSTRUACI

Na začátku a konci menstruace využijete intimku prodyšnou nebo se spodní stranou z fleesu. Později můžete sáhnout po slipové vložce s fleesem nebo PUL zátěrem, ve svých nejsilnějších dnech se vám může hodit i prodyšná denní vložka nebo denní vložka s fleesem.

 • NA NORMÁLNÍ AŽ SILNĚJŠÍ MENSTRUACI

Na začátku a konci menstruace využijete intimku nebo slipovou vložku s fleesem či PUL zátěrem. Postupně jak budete potřebovat zvyšovat savost vložek, můžete sáhnout po denní vložce s fleesem nebo PUL materiálem. Na noc pro vás budou vhodné noční vložky s fleesem nebo PUL zátěrem. 

 • NA HODNĚ SILNOU MENSTRUACI

Na počáteční a konečné špinění vám budou dostačovat intimky/slipovky s fleesovou stranou a nebo PUL materiálem. V silnějších dnech využijete denní látkové vložky s PUL vrstvou a ve svých nejsilnějších dnech sáhněte po noční vložce s PUL materiálem. Na noc můžete vyzkoušet speciální XL vložky od Breberek.

 • NA DOBU V ŠESTINEDĚLÍ

Nejdůležitější je v době šestinedělí nechat poporodní zranění dýchat (potřebují ke svému rychlejšímu zahojení přístup vzduchu) a často měnit látkové vložky. Ideální jsou tedy prodyšné noční nebo poporodní vložky bez jakékoliv nepromokavé vrstvy. Pokud krvácíte opravdu velmi silně a chcete mít klidnou noc, můžete pod prodyšnou vložku použít ještě jednu s nepromokavým PUL materiálem. Jako alternativu můžete použít i klasické čtvercové plenky poskládané na obdelníček.

 • PŘI GYNEKOLOGICKÝCH PROBLÉMECH

Při gynekologických zánětech nebo mykózách určitě využijete prodyšné látkové intimky nebo slipové vložky (tedy ty bez jakékoliv nepromokavé vrstvy). Prodyšné látkové vložky vám mohou pomoci se zbavit opakovaných mykóz.

 • PŘI INKONTINENCI

Na slabou inkontinenci použijte intimky nebo slipové vložky prodyšné nebo s fleesovou spodní stranou. Na silnější inkontinenci se vám zase bude hodit denní látkovka s fleesem. 

Jaké rozměry vybrat?

 • Velmi důležitým faktorem je vybrat si správnou šířku látkové vložky po jejím zapnutí (některé mají regulaci šířky na 1 patentek a jiné zase na 2). Změřte si tedy šířku kalhotek, které nosíte a podle toho si vyberte. Příliš široké vložky se vám budou v kalhotkách kroutit a cestovat, naopak zase příliš úzké budou stahovat a kroutit kalhotky.
 • Dalším parametrem velice důležitým při výběru je délka vložky - pokud jste dříve používala jednorázové a délka vám vyhovovala, vyberte si stejnou i látkovou. 
 • Tloušťka látkové vložky většinou určuje její savost, pokud tedy budeme porovnávat stejné materiály - Prodyšné s prodyšnými (Bavlna, Bambus) a Nepropustné s nepropustnými (fleece PUL). V porovnání materiálů mezi sebou už je to jiné -prodyšné vložky budou určitě silnější než ty s fleesem nebo PUL zátěrem, aby dosáhly stejné savosti.

Látkové vložky se ve velké většině vyrábí se zapínáním na patentek ( tzv. křídélky), takže vložka drží dobře na místě a křidélka ochrání spodní prádlo před případným znečištěním. Vyrábí se však i varianty bez křidélek, tedy spíše bez patentku :) a ty jsou vhodné např. na cyklistiku, kdy patentek může vadit. Je však třeba je mít usazené v hodně pevné spodním prádle, aby se neposouvaly.

A moje osobní zkušenost??

Protože hodně sportuji, tak je pro mě ideální menstruační kalíšek v kombinaci s intimkou. Super pohodlné jsou za mě intimky od Breberek s flísovou vrstvou, které zvládnou i nečekaný začátek menstruace :) Poté jsem se zamilovala do dotykové vrstvy z bioberánka, který je moc příjemný nejen na dotek ( na tento typ vložek se specializuje LalaH). A nově testuji i mikrovlákno od Fox-plenky, které opravdu zaručí nepřekonatelný pocit sucha....

Kolik látkových vložek si pořídit

Během první MS zakoupené vložky vyzkoušíte, jak sedí, kam na ně teče krev (abyste zjistila, jestli třeba nejsou krátké) a jak dlouho vydrží (jestli potřebujete savější). Podle toho na příští MS můžete dokoupit kousky, které vám již 100% sednou...

 • Pro používání během celé menstruace však doporučujeme mít minimálně 20 - 25 kusů (2 - 5 kusů na den). Čím víc jich máte, tím méně často je musíte prát.
 • Fajn vychytávkou na uložení vložek (jak použitých, tak i těch nepoužitých) je nepromokavá PUL taštička na vložky.

Jak o látkové vložky pečovat

 • Vložku měňte stejně často jak jste zvyklá měnit jednorázovou vložku nebo tampón.
 • Po použití látkovou vložku přeperte ve vlažné vodě (pozor ne v teplé) do doby než přestane být voda zabarvená. Pokud na ní jsou i poté viditelné skvrny, použijte žlučové či olivové mýdlo - namydlete vložku a nechte mýdlo cca 15 - 30 minut působit. Necháte-li žlučové mýdlo na vložce delší dobu (několik hodin), může se stát, že na některých materiálech vyžere barvu. Vložky skladujte maximálně po dobu 3 dní v kyblíku nebo nepromokavém PUL pytlíku a poté vyperte na 60oC společně s látkovými plenkami či ručníky. Intimní vložky, které používáte mimo cyklus můžete prát stejně jako perete spodní prádlo.
 • Menší vložky (intimky a slipovky) doporučujeme prát v látkovém pytlíčku, aby se zbytečně neničily a nezatrhávaly
 • Nepoužívejte aviváž, která snižuje nasákavost materiálu a ani sodu, která ničí přírodní vlákna - místo aviváže je možné použít naředěný 10% ocet nebo 10% (100 g prášku kys. citronové + 900ml vody) roztok kys. citronové s kapkou esenciálního oleje z levandule, tea tree
 • Vložky se chemicky nečistínepoužívá se na ně bělidla na bázi chloru
 • Žehlit je můžeme pouze z dotykové strany (pouze bavlnu), fleece ani PUL se nežehlí!
 • Sušit můžeme volně nebo v sušičce na nejnižší teplotu. Díky sušičkování se však zkracuje životnost PUL materiálu na látkovkách.
 • Látkové vložky s PUL materiálem nesušíme na přímém slunci a radiátoru. Také není vhodné vložky s tímto materiálem po praní ručně ždímat a kroutit - může dojít k poškožení laminované vrstvy zaručující nepromokavost.

Jednou za čas můžete vložky před závěrečným praním dezinfikovat:

 • v čajovníkové lázni (3-5 kapek tea tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody)
 • v octovém roztoku (1 lžička octa na 1,5 dcl vody)
 • ve slabším roztoku peroxidu (1 dcl peroxidu smíchaný s 1 dcl vody)

Pokud vložky začínají tvrdnout i přesto, že používáte šetrné prostředky, přidejte do posledního máchání ocet, sodu na praní a nebo kyselinu citronovou.

Jak dlouho vydrží

 • Vložky vydrží stovky a stovky praní.
 • Výbavička vydrží minimálně pět let. Jsou však ženy, kterým vydrží jako nové více než deset let.

Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička.


Kam dál

Výhody a nevýhody látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.