Jak si vybrat látkové vložky

Látkové vložky zažívají opravdový boom. A není se co divit, poskytují opravdové pohodlí, které překvapí každou ženu....Navíc jsou prodyšné a jsou skvělou variantou pro ženy, které trpí opakovanými kvasinkovými záněty. Pojďte si udělat chviku času a něco se o nich dozvědět :)

Jaké rozměry vybrat 

Velmi důležitým faktorem je vybrat si správnou šířku látkové vložky po jejím zapnutí (některé mají regulaci šířky na 1 patentek a jiné zase na 2). Změřte si tedy šířku kalhotek, které nosíte a podle toho si vyberte. Příliš široké vložky se vám budou v kalhotkách kroutit a cestovat, naopak zase příliš úzké budou stahovat a kroutit kalhotky.

Dalším parametrem velice důležitým při výběru je délka vložky - pokud jste dříve používala jednorázové a délka vám vyhovovala, vyberte si stejnou i látkovou. 

Tloušťka látkové vložky většinou určuje její savost, pokud tedy budeme porovnávat stejné materiály - Prodyšné s prodyšnými (Bavlna, Bambus) a Nepropustné s nepropustnými (fleese) a Nepromokavé s nepromokavými (Polyester s PU, Bavlna laminovaná PU). V porovnání materiálů mezi sebou už je to jiné -prodyšné vložky budou určitě silnější než ty s fleesem nebo PUL zátěrem, aby dosáhly stejné savosti.

Jaké látkovky si vybrat 

Pokud potřebujete látkové vložky jen jako doplněk ke kalíšku, menstruační houbě nebo na silnějšímu špinění vyberte si intimní nebo slipové vložky s fleesem nebo PUL zátěrem. Intimky jsou slaboučké a ani nezaznamenáte, že něco v kalhotkách máte:) Na první seznámení s látkovkami je to ideální. Intimky s fleesem jsou měkoučké a příjemné, ty s PU zátěrem jsou o něco slabší, ale zase ne tak měkké. Na dny mimo cyklus jsou ideální prodyšné intimky s dotykovou stranou z bioberánka, bavlny nebo bavlněného úpletu.

Denní vložky už většinou mají spodní stranu z nepromokavého Fleesu, PUL materiálu nebo PUL froté. Počítá se již s většími dávkami tekutiny a tak jsou na to díky nepromokavým materiálům přizpůsobeny. Nejlepší je zakoupit na začátek cca 5 kusů denních vložek s fleesem či PUL materiálem. V nabídce jsou i denní vložky prodyšné, které jsou vhodné především na slabší menstruaci a pro ženy, které trpí na časté gynekologické problémy (mykóza, záněty).Na silnější menstruaci jsou ideální vložky s PUL materiálem. Fleese je sice voděodolný, ale tlakem může provlhnout a tak pokud strávíte v práci většinu dne na židli, je lepší je častěji měnit nebo jít právě do již zmíněných PUL materiálů.

Noční vložky jsou vhodné pro ženy se silnou a velmi silnou menstruací na noční spánek. Většina z nich se dá použít i jako vložky po porodu a v době šestinedělí - k tomu, aby se rány dobře hojily je potřeba přístup vzduchu, volte proto látkovky prodyšné nebo s fleesem.

Během první MS zakoupené vložky vyzkoušíte, jak sedí, kam na ně teče krev (abyste zjistila, jestli třeba nejsou krátké) a jak dlouho vydrží (jestli potřebujete savější). Podle toho na příští MS můžete dokoupit kousky, které vám již 100% sednou...

Pro používání během celé menstruace však doporučujeme mít minimálně 20 - 25 kusů. Čím víc jich máte, tím méně často je musíte prát.

A moje osobní zkušenost?? Super pohodlné jsou za mě intimky od Breberek s flísovou vrstvou, které zvládnou i nečekaný začátek menstruace :) Poté jsem se zamilovala do dotykové vrstvy z bioberánka, který je moc příjemný nejen na dotek. na tento typ vložek se specializuje LalaH. A nově testuji i mikrovlákno od Fox-plenky, které opravdu zaručí nepřekonatelný pocit sucha....

Jak o látkové vložky pečovat

Vložku měňte stejně často jak jste zvyklá měnit jednorázovou vložku nebo tampón

Po použití látkovou vložku přeperte ve vlažné vodě (pozor ne v teplé) do doby než přestane být voda zabarvená. Pokud na ní jsou i poté viditelné skvrny, použijte žlučové či olivové mýdlo - namydlete vložku a nechte mýdlo cca 15 - 30 minut působit. Necháte-li žlučové mýdlo na vložce delší dobu (několik hodin), může se stát, že na některých materiálech vyžere barvu.. Vložky skladujte maximálně po dobu 3 dní v kyblíku nebo nepromokavém PUL pytlíku a poté vyperte na 60oC společně s látkovými plenkami či ručníky. 

Menší vložky (intimky a slipovky) doporučujeme prát v látkovém pytlíčku, aby se zbytečně neničily a nezatrhávaly

Nepoužíváme aviváž, která snižuje nasákavost materiálu a ani sodu, která ničí přírodní vlákna - místo aviváže je možné použít naředěný 10% ocet nebo 10% (100 g prášku kys. citronové + 900ml vody) roztok kys. citronové s kapskou esenciálního oleje z levandule, tea tree

Chemicky nečistímenepoužíváme bělidla na bázi chloru

Žehlit je můžeme pouze z dotykové strany (pouze bavlnu), fleece ani PUL se nežehlí!

Sušit můžeme volně nebo v sušičce na nejnižší teplotu (nepropustná PUL vrstva tím však trpí a může časem začít prosakovat)

Látkové vložky s PUL materiálem nesušíme na přímém slunci a radiátoru. Také není vhodné vložky s tímto materiálem po praní ručně ždímat a kroutit - může dojít k poškožení laminované vrstvy zaručující nepromokavost.

Jednou za čas můžete vložky před závěrečným praním dezinfikovat:

  • v čajovníkové lázni (3-5 kapek tea tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody)
  • v octovém roztoku (1 lžička octa na 1,5 dcl vody)
  • ve slabším roztoku peroxidu (1 dcl peroxidu smíchaný s 1 dcl vody)

Pokud vložky začínají tvrdnout i přesto, že používáte šetrné prostředky, přidejte do posledního máchání ocet, sodu na praní a nebo kyselinu citronovou.

Jak dlouho vydrží

Vložky vydrží stovky a stovky praní.

Výbavička vydrží minimálně pět let. Jsou však ženy, kterým vydrží jako nové více než deset let.

Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička.


Kam dál

Výhody a nevýhody látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.