Typy látkových vložek

Porovnání výrobků

Každý výrobce má trochu jiné rozměry vložek, jiný tvar a také používá různé jím oblíbené materiály. Obecně se látkové vložky dělí na:

  • Intimky

  • Denní vložky

  • Noční vložky

  • Extra (poporodní) vložky

To, jak jsou vložky savé určuje počet savých vrstev uvnitř vložky a typ materiálu použitý na spodní straně. Ten má také největší vliv na nepromokavost, resp. prodyšnost. Čím je vložka prodyšnější, tím je méně nepromokavá.

Prodyšné vložky

Jsou vyrobeny čistě z přírodních materiálů, nejčastěji Bavlny/Biobavlny (plátno, beránek, manšestr,...) či Bambusu a proto jsou nejprodyšnější a nejzdravější variantou. Nejčastěji se tato kombinace využívá na intimních vložkách, které se poté používají hlavně v době mimo menstruační cyklus, při gynekologických potížích, při slabém špinění nebo jako doplněk ke kalíšku. Denní vložky jdou vhodné při špinění, počátku a konci menstruace či při slabší menstruaci. Savost vložky určuje počet savých vrstev.

Vložky s fleecem (nepropustné)

Spodní vrstva z fleesu je částečně nepropustná (voděodolná) a o něco méně prodyšná než bavlněná vložka. Používá se jak na intimkách, tak i denních a nočních vložkách. Intimky jsou vhodné během špinění, při lehké inkontinenci či jako doplněk ke kalíšku či menstruační houbě. Denní vložky jsou vhodné pro ženy se slabší až normální menstruací. Fleesová vrstva může tlakem provlhnout a tak jsou vhodné především na noc, při sedavém zaměstnání je nutné je častěji měnit. 

Někdy se můžete setkat i s Microfleecem, ten má stejnou voděodpudivou úpravu jako fleece, jen je o něco tenší.

Vložky s PUL (nepromokavé)

Vložky s PUL vrstvou ( polyurethanová laminace) jsou nejméně prodyšné, ale zase zcela nepromokavé a vhodné pro ženy s opravdu silnou menstruací. Proto jsou zejména používány na denní, noční či poporodní varianty. Na intimkách je můžeme také u některých výrobců objevit a pak mají využití zejména v období na začátku menstruace nebo jako doplněk při více protékajícím kalíšku.

Laminace může být buď implementována na bavlněném froté nebo na polyesteru - u obojího má stejnou funkci.


Kam dál

Výhody a nevýhody látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.