Typy látkových vložek

Látkové vložky se liší svým rozměrem, střihem, použitým materiálem, množstvím použitých savých vrstev a to výrobce od výrobce.

Pokud s látkovkami teprve začínáte, je vždy dobré objednat si pár kousků od několika výrobců a teprve poté svoji výbavu rozšiřovat :)

Obecně se látkové vložky dělí podle toho v jaké fázi menstruace se nejčastěji používají

Nedozvíte se však jakou látkovku zvolit pro jak silnou menstruaci

Promokavost resp. prodyšnost látkových vložek

To, jak jsou vložky savé určuje počet savých vrstev uvnitř vložky a typ materiálu použitý na spodní straně - ten má také největší vliv na nepromokavost, resp. prodyšnost látkové vložky

Látkové vložky proto můžeme také dělit podle toho, jaký materiál je použit na jejich spodní straně a díky tomu si můžete vybrat přesně ten typ, který vyhovuje vaší síle menstruace

1) Prodyšné vložky

Jsou vyrobeny čistě z přírodních materiálů, nejčastěji Biobavlny, Bavlny či Bambusu a proto jsou nejprodyšnější a nejzdravější variantou. Nejčastěji se tato kombinace využívá na intimních vložkách, které se používají hlavně v době mimo menstruační cyklus, při gynekologických potížích nebo při slabém špinění. 

Denní vložky jdou vhodné na počátku a konci menstruace nebo při slabší menstruaci. Jsou velmi prodyšné a velmi vyhovují ženám, které trpí na opakované záněty a kvasinkové infekce. Ideální jsou prodyšné noční/poporodní vložky v době šestinedělí, kdy poraněné části potřebují přísun vzduchu, aby došlo k rychlému uzdravení.

Při normální a silnější menstruaci je nutné měnit je častěji než vložky s fleesem nebo PUL materiály. 

2) Vložky s fleecem (nepropustné)

         

          

Spodní vrstva z fleesu je částečně nepropustná (voděodolná) a o něco méně prodyšná než bavlněná vložka. Používá se jak na intimkách, tak i denních a nočních vložkách. Intimky jsou vhodné během špinění, při lehké inkontinenci či jako doplněk ke kalíšku či menstruační houbě. Denní vložky jsou vhodné pro ženy se slabší až normální menstruací. Fleesová vrstva může tlakem provlhnout a tak jsou vhodné především na noc, při sedavém zaměstnání je nutné je častěji měnit. 

Fleesová spodní strana vytváří na vložce měkkou a příjemnou vrstvu a není se co divit, že pro mnoho žen jsou fleesové vložky ty nejoblíbenější. Mírnou nevýhodou může být větší objem, který flís vložce přidává - oproti těm z PUL jsou tlustší.

Někdy se můžete setkat i s Microfleecem, ten má stejnou voděodpudivou úpravu jako fleece, jen je o něco tenší.

3) Vložky s PUL (nepromokavé)

Vložky s PUL vrstvou ( polyurethanová laminace) jsou nejméně prodyšné, ale zase zcela nepromokavé a vhodné pro ženy s opravdu silnou menstruací. Proto jsou zejména používány na denní, noční či poporodní varianty. Na slipových vložkách je můžeme také u některých výrobců objevit a pak mají využití zejména v období na začátku menstruace nebo jako doplněk při více protékajícím kalíšku.

Nepromokavá vrstva může být implementována na Polyesteru:

  • Povrch tohoto materiálu je hladky, jemný a klouzavý

        

Nepromokavá vrstva může být implementována na Bavlně (Bavlněné PUL froté):

  • Drsnější velmi slabý materiál, oblíbený zejména kvůli tomu, že po kalhotkách neklouže a drží na místě

          

Nepromokavá vrstva může být implementována uvnitř vložky 

  • Nepromokavá PUL vrstva je schována uvnitř vložky a jako dotyková vrstva bývá nejčastěji zvolena 100% bavlna nebo bavlněný úplet se vzorem


Kam dál

Výhody a nevýhody látkových vložek

Látkové vložky v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.