Jak si složit výbavu z látkových plen

V tomto článku uvedeme několik možných variant jak si složit plenkovou výbavičku. Dozvíte se kolik zhruba potřebujete kusů plen a jak postupovat, když vám dítko roste nebo jak posílit savost plen. 

Na začátek však nejdříve uvedeme seznam věcí, které jsou potřebné při přebalování bez ohledu na to, pro kterou variantu látkování se rozhodnete.

Co se vždy hodí

 • Kýbl s víkem na uskladnění plen, nejlépe s rukojetí pro snadné přenesení

 • Esenciální olej (levandule, tea tree), který tlumí nepříjemný odérek z kyblíku (možno kápnout pod víko nebo lepší variantou je nakapat na slipovou vložku a tu přilepit pod víko)

 • Žlučové nebo Olivové mýdlo - na potření skvrn od stoličky či vaječinky, nutné používat ho ve vlažné vodě

 • Prací prostředek - nejlépe ekoprostředek, na bílé prádlo je také skvělý Perkarboná sodný (bělí a dezinfikuje)

 • Separační plenky - pro nejmenší celulózové, pro větší dítka s tužší stoličkou viskózové či pratelné flísové

 • Přebalovací podložka - ideální na přebalování na cestách, návštěvách či u doktora

 • Medvídek a perlička - čistě přírodní a velmi jemná emulze k ošetření citlivého dětského zadečku

 • Pytel na pleny - vhodné na uskladnění špinavých plen na výletě či dovolené. Později se využije na skladování plavek či špinavého prádla

 • Lanolin  - impregnace na vlněné svrchní kalhotky 

 • Balík jednorázových eko plen, jestliže se chystáte na dovolenou bez pračky 

Výbava z klasických čtvercových plen

Libštátské pleny MIX bílá / potisk Želva s šnek - sada 5ks + Svrchní kalhotky Lillybe - Sloni + Snappi spona

Nejlevnější látkovou výbavu, která je na první měsíce zcela dostačující a u maminek stále jedna z nejpopulárnějších je výbava z čtvercových plen. Oblíbená je zejména díky ultrarychlému schnutí bavlněných čtvercových plen, dostačující savostí (novorozené miminko se stejně přebaluje v průměru 10-krát denně), nízké investici a malému objemu na zadečku a zádíčkách.

Na přebalování doporučujeme použít čtvercové pleny vysokogramážní, které jsou mnohem hustší a savější než ty s nízkou gramáží, navíc po vyprání drží tvar. Pokud máte sušičku bude dostačující cca 30 - 40kusů plenek (záleží jak často budete přebalovat a prát), pokud ji nemáte bude jich potřeba více cca 50 - 60 kusů. Na úplné novorozeňátko bude stačit použít 1 složenou čtvercovou plínku na novorozenecký sklad, minidraka nebo JO fold. Dovnitř plenky je hodně praktické vložit ještě celulózovou separační plenku, která zachytí vaječinku a dá se vyhodit do koše (je 100% rozložitelná), počůraná se pere v pračce s ostatními plenami. Sklad je dobré ještě zajistit snappi sponkou, některé maminky to umí i bez ní, ale já osobně si to nedokážu představit :) Na takto složenou čtvercovku je nutné použít ještě novorozenecké svrchní kalhotky z nepropustného PULU, fleesu nebo vlny.

Pokud máte miminko, které je hodně učůrané a nebo spí celou noc můžete využít i vícevrstvé pleny nebo prefoldy složené na kalhotkový sklad. 

Pokud má miminko hodně citlivou pokožku a zůstávají mu po svrchních kalhotkách otlaky na nožičkách či bříšku je vhodnou variantou na delší spánek pořídit natahovací svrchní kalhotky z PULu nebo vlny, které neotlačují ani neškrtí.

Nejlevnější látkovou výbavičku pro novorozence si u nás můžete koupit za zvýhodněnou cenu. V nabídce je varianta pro kluky i pro holky a obsahuje kromě plen i další potřebné příslušenství.


Dlouhá vkládací plena Bamboolik Unuo vícevrstvá vkládací plena Unuo

Postupem času - u někoho v řádu týdnů u někoho měsíců již začně přestávat savost 1 čtvercové plenky dostačovat. To poznáte tehdy, když je plenka úplně mokrá za velmi krátkou dobu nebo vlhkost proniká skrz svrchní kalhotky na oblečení. Pokud plánujete látkovat celé období pouze se čtvercovými plenkami, je možné zvýšit jejich savost vložením další čtvercové pleny (složit ji na třetiny a vložit dovnitř skladu), ale i tak bude nutné přebalovat větší dítko velmi často. Další variantou je dokoupit savé vkládací pleny (bambusové či konopné) - nedělají takový objem a savost o hodně převyšuje bavlněnou čtvercovou plínku.        Navíc tyto vkládací plenky využijete i později do kalhotkových, kapsových či SIO systémů.

Savost čtvercové pleny se dá také zvýšit vložením vícevrstvé pleny nebo prefoldu, složeným na třetiny. Na denní přebalení se dá využít vícevrstvá plenka "na rovno" - složená na třetiny a vložená do svrchních kalhotek (vhodnější jsou ty, které uvnitř mají přední a zadní kapsu a vícevrstvou plenku zafixují). Sklad "na rovno" je vhodnější pro dítka s tužší stoličkou, vaječinku totiž nezachytí a může být kompletně všude uvnitř svrchních kalhotek. I tento typ plen využijete později do kalhotkových, kapsových či SIO systémů.

U starších dětí, které již mají pevné hovínko je dobrá vychytávka použití pratelných flísových plen.


Výbava z kalhotkových plen

Kalhotková plena Unuo - Puntíky na modré + Svrchní kalhotky Lillybe - Sloni
 • 18 - 24 ks kalhotkových plen
 • 3 - 5 ks svrchních kalhotek 

Pro maminky, kterým se skládání čtverců nezalíbilo je tu systém kalhotkových plen. Pokud chcete pořídit výbavičku pouze z tohoto typu plen těm nejmenším miminkům počítejte s mnohem vyšší investicí než u čtvercových plenek. Jejich potřeba se bude pohybovat mezi 30-40 kusy ( v závislosti na tom jak často přebalujete,perete a zda máte sušičku). Na novorozené miminko jsou určeny novorozenecké kalhotkové pleny - ty většinou padnou dítkům od cca 2,5 kg až do 6-8 kg (záleží na výrobci ). Na začátek do nich není nutné vkládat žádnou plenku pro zvýšení savosti (zbytečně to přidává na objemu na zadečku). Později, když bude miminko větší a více čůrat můžete zvýšit savost vkládací plenkou (začněte nejdříve krátkou vkladačkou a teprve, když ta nebude dostačující, tak přejděte na dlouhou). Na malá a drobná miminka doporučuji používat spíše plenky na snappi sponu (jsou variabilnější, dělají menší objem na zadečku a na zádíčkách mají minimální schod)

Jednovelikostní kalhotkové pleny nejsou vhodné pro novorozená miminka - nebudou správně sedět, budou dělat obrovský neforemný balík a dítko se v nich nebude moci hýbat. Tyto plenky jsou vhodné od cca 5-6kg. Pokud chcete látkovat pouze s nimi, jejich počet se pohybuje v rozmezí 18 -24 kusů (opět závisí na frekvenci přebalování, praní a zda máte sušičku). Tyto plenky patří mezi velmi savé a bez problémů je využijete do konce látkovacího období (po vycpání vkládacími plenami). Ve většině případů se dají využít jako denní i noční plenky - Pro starší dítka se plenka může vycpat přes den krátkou a na noc dlouhou vkládací plenou.

Pro velmi učůrané děti jsou ideální noční kalhotkové pleny, ve většině případů bývá jejich součástí dlouhá i krátká vkládací plena. Tyto pleny mají vyšší sed a jsou objemnější, jejich savost by však měla být dostačující i pro extra učůránky. Mezi největší savce patří KatyvBaby, Noční motýl s minimálním objemem na zádíčkách, Breberky, Bambi Roxy s konopnou vnitřní kapsou a Petit Lulu maxi plena.


Výbava z plen "vše v jednom"

Lillybe AIO plena - SloniAIO Plena kapsováPetit Lulu SIO basic Plus
 • 18 - 24 ks plen vše v jednom (AIO, kapsových či SIO)

Práce s nimi je nejjednodušší a nejpodobnější s jednorázovými plenkami. Dělají také velmi malý objem na zadečku.

Kapsové AIO Pleny

Pro ty nejmenší miminka doporučuji koupit novorozenecké AIO - Bamboolik jsou jedny z nejmenších na trhu nebo Lillybe, které jsou již o trochu větší, ale zase vydrží do cca 8kg. Novorozenecké kapsové plenky je ideální pořídit v pár kusech jako doplněk novorozenecké výbavičky (na rychlé přebalení u doktora, návštěvě) - netěsní tolik okolo nožiček a tak vaječinku nemusí vždy udržet. 

Jednovelikostní kapsové pleny můžete využít od cca 5-6 kg po celé plenkovací období a v různých fázích vývoje dítka dovycpávat čtvercovými,vkládacími či vícevrstvými plenami. Jen na noc pro větší děti nejsou příliš vhodné - nemají takovou sací schopnost jako kalhotkové či SIO pleny. Některé mají uvnitř kapsu ze 100% polyesteru (flísu) - ty jsou superrychle suché a jsou vhodné pro ty, co nemají sušičku a mají menší počet plenek. Jiné mají zase uvnitř vrstvu z bambusu, která funguje jako slabá savá vrstva a schnou o něco déle než ty s flísem.

SIO systémy

Jsou hodně skladné a tak nezaberou tolik místa jako jiné systémy - ideální na dovolenou. Výhodou je jejich kompatibilita (tvarovaná jádra můžete nacvaknout do jakýchkoliv svrchních kalhotek české výroby, které mají unitř patentky). Jsou cenově výhodnější než AIO či kalhotkové pleny - stačí koupit sadu cca 20-ti savých jader a pár svrchních kalhotek.

Jednovelikostní SIO plenky nejsou pro novorozená mimika vhodná - jsou příliš objemná, netěsní okolo nožiček a nejsou příliš foremná. Doporučují se pro dítka minimálně od cca 5-6 kg, pro ty drobnější to může být i v tomto váhovém rozpětí docela velký balík a tak je na začátek můžete vyzkoušet na noční spánek, kdy větší objem nevadí. Petit Lulu a Bambi Roxy patří mezi nejsavější - dají se použít i jako savá denní plena a po připnutí dlouhé vkladačky se dají použít i jako noční plena. Tvarované vkládací pleny, které se nacvakávají do nepromokavých svrchních kalhotek jsou u téměř všech českých výrobců kompatibilní. Velmi oblíbenou savou variantou pro hubená dítka je savé jádro z Petit Lulu ve svrchních kalhotkách Bamboolik.

Cenově zvýhodněné sady Bamboolik můžete koupit zde.


Výbava MIX

Samozřejmě je možné různé typy plen mezi sebou kombinovat, testovat a zjišťovat co a v jakém období miminku nejvíce vyhovuje.

Já osobně jsem si pro nejmenší mimčo nejvíce oblíbila klasické čtvercové plenky, které jsem složila na novorozenecký sklad a na ně použila novorozenecké svrchní kalhotky. K tomu jsem využila i pár kusů novorozeneckých kalhotkových a AIO plenek.

Později (cca od 4 - 5ti měsíců) jsem si přikoupila kapsové, kalhotkové a SIO plenky. SIO jsem zprvu používala pouze jako noční pleny a později jsem ocenila jejich skladnost a cestovaly s námi na všechny naše dovolené. Využila jsem je až do konce látkovacího období a savá jádra jistě ještě nějaké to dítko vydrží :)


Tak co? Už se nemůžete dočkat, až své miminko přebalíte do látkovek?

Abychom vás ještě více namotivovali, dáme vám do začátku 2% slevu na veškerý sortiment látkových plen a doplňků. V košíku stačí zadat kód: PRVNIVYBAVA a pokud vaše objednávka bez ceny přepravy překračuje 1000 Kč s DPH, tato jednorázová sleva je vaše.

Nesmíme zapomenout, že když objednáte nad 4000/8000 Kč, sleva se vám změní na 4% resp. 7% (více info).

Pozor, slevu na první výbavičku nelze použít v průběhu akce "Týden opravdových plen". Děkujeme za pochopení.

Vybrat si svou první výbavu


Kam dál

Jak se vyznat v plenách | Jak pečovat o pleny

Látkové pleny v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.