Přebalování se čtvercovými plenami

Látkování s klasickými čvercovými plenami o rozměru 70x70 cm je stále hodně populární. Nejčastěji se používají v prvních pár týdnech či měsích po narození miminka.

Jaké jsou výhody čtvercových plen?

 • Nízká pořizovací cena
 • Savost, která je pro novorozence plně dostačující
 • Jsou rychleschnoucí 
 • Jsou variabilní - můžete je poskládat různými způsoby jak pro malé miminko, tak i starší dítko
 • Po odplenkování se dají využít dále v domácnosti na utírání, obklady,...

Pokud se chystáte látkování vyzkoušet, pořiďte si cca 40 - 50 kusů (pokud máte sušičku bude vám dostačovat i 35 kusů) čtvercových plen z bavlny o rozměru 70x 70 cm. 

Na trhu seženete i bambusové čtvercové pleny, které jsou savější než ty bavlněné, časem tolik nehrubnou, ale zase se více v průběhu praní sráží

Jak čtvercové pleny prát a sušit

 • Vždy perte na 60oC, pouze v případě střevních potíží nebo kvasinkové infekce pleny vyvařte na 90oC
 • Po vyprání plenku vytřepte a vytáhněte směrem do rohů, ať si udrží svůj tvar
 • Čtvercové pleny schnou velmi rychle i na sušáku a i v zimě je máte za 1/2 dne suché
 • Plenky není třeba žehlit, někdy se žehlení doporučuje v průběhu šestinedělí, ale ani to není nezbytností
 • Pokud vám plenky časem zhrubnou, nejlepším změkčovačem je sušička a nebo právě žehlička (stačí vyžehlit již poskládanou plenu, nemusí být rozložená)
 • Na zaprané fleky je skvělý Perkarbonát sodný (v něm můžete plenky jednou za čas vyprat místo klasického prášku) nebo letní sluníčko

Mohu se čtvercovými plenami látkovat až do odplenkování?

Ano samozřejmě, že můžete

Již po krátkém časovém období několika týdnů od narození miminka však začnete zjišťovat, že savost čtvercové plenky již nedostačuje. Plenka je velice rychle mokrá a vy musíte přebalovat častěji než chcete. V tomto období doporučuji dokoupit vkládací pleny (bambusové či konopno-bavlněné) a ty vkládat o čtvercových skladů.

Postupem času však i tato kombinace bude pro většinu dětí velmi málo savou variantou a vy budete přebalovat každou chvíli. Poté doporučuji nechat si přebalovaní se čtvercovými plenkami na doma a ven a na delší procházky zvolit jiné, savější systémy. Ani na noční přebalování si nedokážu tuto kombinaci představit a určitě bych volila jiné možnosti (kalhotkové pleny nebo jednorázové ekoplenky)

Pokud máte již starší dítko, které v průběhu dne zapomene a nebo nestihne na nočníček, můžete vyzkoušet tréninkové kalhotky právě společně se čtvercovou plenkou jako savou vrstvou. Tato kombinace je velmi oblíbená právě u odplenkovávajících se dětí jako pojistka.

Jak čtvecové pleny skládat?

My vám zde předvedeme celkem 4 nejběžnější sklady čtvercových plen, které si můžete vyzkoušet a také popřípadě přizpůsobit potřebám vašeho miminka.

Novorozenecký sklad