Pleny i po vyprání zapáchají

Už jste vyzkoušeli spoustu tipů, ale plenky stále po vyprání moc pěkně nevoní? S největší pravděpodobností bude zádrhel ve vaší prací rutině, tedy pokud zrovna vašemu miminku nerostou zuby a nebo jste čerstvě nazavedli příkrmy :) V těchto případech je totiž moč i stolička miminka agresivnější a nic jiného než častější přebalování a čekání na to až se vše ustálí k normálu asi nepomůže. Jedná se však o krátkodobý problém, který sám odezní. Pokud máte se zapáchajícími plenkami problém dlouhodobější - zapáchají hned po vyprání nebo po krátké době na miminku (ihned po malém učůrnutí), zkuste se zaměřit na jednotlivé kroky v průběhu praní plen.

Pokud plenky smrdí štiplavým zápachem (amoniakem)

  • Máte pravděpodobně málo vody v hlavním pracím cyklu a nebo máte plen v pračce mnoho - ideálně by plenky měly zabírat cca 1/2 bubnu pračky. Pokud máte na pračce možnost volby " Více vody" a nebo "Skvrny" určitě této funkce v průběhu hlavního praní využijte. Moderní látkové pleny jsou velmi savé a k tomu, aby se dobře vypraly potřebují také docela dost vody. Tyto funkce by měly zajistit, že se plenky nebudou v pračce točit na sucho.
  • Hlavnímu praní by měl vždy předcházet krátký prací program (cca 30 minut) s odstředěním. Jedině tak zajistíte, že plenky se budou prát po nejdelší dobu hlvaního programu v čisté vodě (zbytky stolice a moči se odplaví s odstředěním v krátkém cyklu)
  • Po vyprání by mělo následovat máchání, které zajistí, že se v plenách nebudou postupně shromažďovat zbytky pracího prášku.

Pokud jsou plenky zatuchlé a po prvním učůrnutí opět zapáchají

  • S velkou pravděpodobností jsou v nich usazené zbytky pracího prášku - plenky jsou zašedlé, tvrdé
  • Prášku zaneseného v plenkách se zbavíte pomocí lázně z kyseliny citronové - 2 lžíce kyseliny citronové + 2 litry teplé vody. Po vložení plen do této lázně, by měly šumět (uvolňuje se oxid uhličitý). Nechte plenky v lázni po dobu pár minut, než přestanou šumět. Plenku můžete v lázni i po chvíli nešumění zamíchat. Poté ji vytáhněte, propláchněte ve vodě a vyperte.
  • Usazeninám pracích prášků v plenách můžete předcházet pořádným vymácháním (vždy po hlavním programu praní by měl následovat program Máchání) a pomoci by měl i přídavek Máchadla do nádržky na aviváž 

Pokud vám nic z toho nefunguje, vyzkoušejte lázeň z perkarbonátu sodného - 3 lžíce perkarbonátu sodného na 3l horké vody, zamíchat a nechat plenky v lázni několik hodin. Poté plenky ještě klasicky vyperte. Jinou variantou je použití Sanytolu - ten dávkujte přímo do bubnu dle návodu na lahvičce. Nedávejte ho do nádržky na aviváž, tak by se přidal pouze do poslední fáze máchání, nemusel by se z plenek zcela vymáchat a mohl by způsobovat podráždění jemné dětské pokožky.