Jak pečovat o pleny

Článek o tom jak pečovat o látkové pleny, aby co nejdéle vydržely hezké a funkční.

Co se znečištěnou plínkou ?

 • Sklepnout hovínko do toalety (v případě vaječinky osprchovat plenku nebo separační plenku pod větším proudem vody) - jako vychytávku při odstranění můžete vyzkoušet i kuchyňskou stěrku
 • Na zbytek skvrn nanést žlučové nebo olivové mýdlo (prát ve vlažné vodě), zaprat v ruce
 • Plenky vložit do kýble s víkem a skladovat na sucho max. po dobu 3 dní, poté vyprat. Na spodek víka přilepte intimku s pár kapkami esence Teatree či levandule a neucítíte vůůbec nic
 • Na cestování je super nepromokavý pytel na pleny kde můžete uskladnit špinavé plenky i na několik dní bez zápachu
 • Pokud chcete vnitřek pleny uchránit před znečištěním, používejte separační plenky (na těch se největší nálože zachytí  a snadněji odstraní) - na vaječinku jsou super celulozové sepapračky a na tužší hovínko zase pratelné flísové
 • Pokud vám na plenkách zůstávají flíčky, vyperte je v perkarbonátu sodném (dávkování stejné jako u pracího prášku) a poté plenky pověste na sluníčko - to je zaručená kombinace :)

Praní

Před prvním použitím plenky vyperte na 60°C 

Přírodní vlákna se trochu srazí, zhoustnou a změkčí, což bude mít za následek větší absorpční schopnost plenky
Přírodní vlákna jako bambusové, nebělené bavlněné a konopné získávají svoji nejvyšší savost až po 5-10-ti vypráních

Někteří výrobci doporučují praní plenek (zvláště těch barevných) samostatně nebo alespoň se stejně barvenými - při prvním praní mohou pustit barvičku, ikdyž mě osobně se to nikdy nestalo :)

Tvarované a vkládací pleny je nutné odepnout pomocí patentků, aby se řádně vypraly.

U kapsových plen je nejdříve nutné vyjmout vkládací plenu uvnitř kapsy.

Zmenšovací patentky u kalhotkových plen se nemusí odepínat, ale jednou za čas je to dobré (hromadí se tam žmolky).

Kalhotkové pleny se svrchní vrstvou z bavlněného úpletu je dobré prát otočené rubovou stranou vně a obrázkovou uvnitř (zapnuté na suchý zip do protikusů či zapnuté patentky) - úplet se tak méně opotřebovává a není žmolkatý.

Plenky, které se zapínají na suchý zip, je třeba zapnout do protizipu – prodlouží životnost zipu a nevytvoří se v pračce uzel prádla.

 Co ne

 • Nepoužívat aviváž (snižuje absorpční savost plenky)
 • Nedoporučujeme používat domácí sliz a jiné přípravky založené na mýdle (jelen,...)
 • Nepoužívat parfemované prací prášky s přítomností enzymů, fosfátů, změkčovačů vody a jiných aditiv (bělidla na bázi chlóru a kyslíku, opticky zjasňující látky)
 • Neprat více jak na 60°C (vyvářka pouze v případě průjmu či opruzenin)
 • Pračku nikdy nepřeplňovat - pleny potřebují nasát vodu, aby byly správně vyprané (zaplněno by mělo být cca 1/2 pračky)

 Co ano

 • Použití žlučového mýdla na skvrny (prát ve vlažné vodě), nepoužívat na flísové vkladačky a flísové svrchní kalhotky - flís se mýdlem zanáší a poté ztrácí schopnost sát 
 • Přídavek ekosoli na skvrny přímo do pračky
 • V případě tvrdé vody použít lžičku jedlé sody a více pracího prášku, jestliže máte měkkou vodu použít menší množství prášku – prádlo by mělo vonět
 • Do pračky či kyblíku můžeme napustit vodu a nechat plenky nejdříve odmočit na několik hodin nebo zapnout program s předpírkou či mácháním
 • Dbát na dostatečné množství vody v pračce - případně i dolít vodu přes nádržku na prací prášek
 • Jako aviváž je možné přidat do máchání 10-15% roztok octu či kyseliny citronové (z prádla se dostanou zbytky prášku)

Svrchní PUL kalhotky

Pokud nejsou špinavé stačí prát cca 1 x za 7-10 dní – častokrát je stačí pouze vyvětrat na balkoně (ty s flísovými lemy mohou být více cítit).

Neskladovat na mokro ani neprat společně s plenkami z přírodních vláken (z nich se uvolňují přírodní oleje, které se mohou dostávat do syntetickém materiálu).

Vlněné svrchní kalhotky

Vlněné kalhotky prát 1 x za cca 4 - 6 týdnů v ruce (čím méně se perou, tím lépe), použít prostředek určený pro vlnu a při prosakování impregnovat lanolinovou kůrou.

Častokrát je stačí pořádně nechat vyvětrat na balkoně.

Fleesové kalhotky

Doporučuje se praní v ruce - při praní na 60oC s ostatními plenami se začne žmolit.


Sušení

Svrchní PUL a flísové kalhotky schnou velice rychle, naproti tomu vlňáčky schnou velice pomalu (2-3 dny).

 Co ne

 • PUL kalhotky, AIO pleny a vlněné svrchní kalhotky nikdy nesušit na horkém topení, sluníčku ani v sušičce (narušení nepromokavé membrány). Ostatní typy plen je možno sušit na radiátoru, avšak můžou časem zhrubnout
 • Plenky sušené na sluníčku nepřesušovat - má to vliv na jejich tvrdost

 Co ano

 • Nejšetrnější způsob je sušení plen volně na sušáku
 • Sušení plenek na sluníčku je spolehlivá metoda vybělení a dezinfekce plen (nesušit PUL, AIO pleny a barevné vzory – lícem nahoru)
 • Plenky v sušičce sušit buď na šetrný program nebo jen částečně a dosušit na vzduchu, nepřesušovat – rychlejší opotřebení pleny
 • Po usušení vkládací plenky natáhnout do stran a promnout v ruce – dojde k jejich změkčení 

Žehlení

Není nutné a pro materiál PUL dokonce nevhodné.

Velmi často maminky žehlí pouze čtvercové pleny v době šestinedělí, ale ani to není třeba.


Má zkušenost

Určitě se vyplatí použití separační pleny, která se pokládá dovnitř savé vrstvy (čtvercové, vícevrstvé, kalhotkové, kapsové či SIO pleny) jako vrstva nejblíže zadečku a zachycuje většinu stoličky. Usnadňuje práci s plenkou a také má tu vlastnost, že pohlcuje vlhkost a propouští do vrstvy pod sebou (miminko tak je pocitově v suchu, i přestože je plenka mokrá).

Doporučuji použít pro dítka nejmenší s řídkou stoličkou celulózové separačky a bambusové nebo viskozové separační pleny (na tužší stoličku) pro větší děti. Počůrané celulózové plenky jsou pratelné a většinou vydrží 3-5 praní než se zcela rozloží. Ty, na kterých se zachytila větší nehoda se buď celé vyhodí do koše, případně do WC (to sice doporučuje i výrobce, ale separačky poté dělají neplechu na čistírně odpadních vod).

Pro větší dítka, která již baští příkrmy a mají tužší stoličku je také možné používat pratelné flísové separační pleny. Jen je třeba si dát pozor, zda miminko nemá na flís alergii (to zjistíte pokud je v místě dotyku s fleesovou vrstvou kůže začervenalá, někdy i vyskočí vyrážka).


Kam dál

Jak si složit výbavu | Jak pečovat o vlňáky z merina

Látkové pleny v e-shopu


Tento článek je chráněn autorským právem.