Yellow and Blue - Mýdlové ořechy 500g

Slupky z indických mýdlových ořechů v biokvalitě pro šetrné a ekologické praní v pračce i v ruce. Obsahují rostlinný saponát – saponin, který je vhodný i pro citlivou pokožku alergiků, ekzematiků a malých dětí.

Více informací

Výrobce: Tierra Verde  

Dostupnost:

1 ks

Skladem

362 Kč s DPH

Slevový systém

Parametry

Gramáž500 g

Více informací

  • Nejšetrnější metoda praní - ve vztahu k samotnému prádlu, životnímu prostředí i našemu zdraví. Nezanechávají v praných oděvech chemická rezidua (ropné látky, fosfonáty, enzymy, chlor, optické zjasňovače, syntetické parfémy a barviva).

  • Ořechy je možné použít 2 až 3x, pokud perete při teplotách do 60 ˚C. Ořechy, které už v teplé vodě nepění (neuvolňují saponin), odkládejte nejlépe do kompostu. Kilové balení obsahuje zhruba 370 mýdlových ořechů. Při delším skladování mýdlové ořechy postupně vysychají a tmavnou. Saponin z nich však nemizí, jen se mírně prodlužuje doba, než se začne ve vodě uvolňovat.
  • Mýdlové ořechy také nezpůsobují blednutí barevného prádla

  • Nejlevnější způsob praní - při praní běžně znečištěného oblečení (pot, prach) si s nimi naprosto vystačíte

  • dezinfekční a protiplísňové účinky a nahradí prostředky na nádobí a praní i tělovou kosmetiku

  • Prádlo můžete provonět pomocí přírodních silicJejich použití je snadné - sáček s mýdlovými ořechy před vložením do pračky napustíte několika kapkami oblíbené silice.

  • Baleno v papírovém sáčku

Jak se používají:

Dávkování na 4-5 kg prádla:

Teplota praníPočet ořechů
Měkká vodaTvrdá voda
do 60 °C3-45
nad 60 °C4-56

Praní barevného prádla: 

Do látkového sáčku, který najdete v každém balení, vložte příslušný počet ořechů (viz tabulka), zavažte a přidejte s prádlem do bubnu pračky. Není nutné používat změkčovač vody, aviváž ani máchadlo prádla, protože saponin z mýdlových ořechů změkčuje vodu.

Praní bílého prádla: 

Mýdlové ořechy neobsahují bělicí a zjasňující látky, které jsou přidávány do konvenčních pracích prostředků. Proto je při praní bílého prádla vhodné do prací dávky přidat Perkarbonát sodný.

Praní velmi znečištěného prádla:

Silně zašpiněné prádlo večer před praním namočte do kbelíku s co nejteplejší vodou (dle typu prádla), ve které rozpusťte 1-2 lžíce Perkarbonátu sodného. Ráno vodu vylejte - nečistota se před praním rozpustí a prádlo pak snadno vyperete i v tak šetrném pracím prostředku, jako jsou mýdlové ořechy. Jednotlivé skvrny z prádla odstraňte žlučovým mýdlem.

Praní v ruce:

Do uzavíratelné nádobky (sklenice) s teplou vodou vložte ořechy (dávkování viz tabulka výše). Nechte přes noc luhovat. Když ráno sklenicí zatřesete, můžete pozorovat, jak uvolněný saponin ve vodě pění. Připravený výluh nalijte do nádoby či umyvadla s prací lázní a perte. Výluh ze slupek mýdlových ořechů vydrží při pokojové teplotě den, v ledničce zhruba tři dny.

Jak mohou být mýdlové ořechy ekologické, když se dováží z Indie?

  • Momentálně neznáme vydatnější a ekologičtější zdroj přírodního rostlinného saponátu, než jsou právě slupky z mýdlových ořechů. Stromy plodící tyto ořechy rostou v indických lesích divoce, pro jejich pěstování nevznikají plantáže, jako je tomu například u palmového oleje. Plody druhu Sapindus mukorossi obsahují přírodní saponin ve vysokých koncentracích, na rozdíl od některých dalších druhů mýdlovníku.

  • Ořechy sklízejí indické ženy, pro které je tato práce zdrojem příjmů i nezávislosti. Naše dodavatele jsme v Indii několikrát navštívili a jsme s nimi v pravidelném kontaktu. Jak probíhá sklizeň a zpracování mýdlových ořechů, se můžete podívat v tomto videu.

Další podobné produkty